Čtvrtek , 28. 03. 2024

Soňa

První „Android phone“ museli kvůli iPhonu předělat

28. 12. 2013

28. 12. 2013

Boj mezi Androidem a iPhonem byl „na nože“ již od počátku. Google od Applu nečekal tak dobrý produkt, proto svůj prvotní výtvor raději předělal před jeho vydáním.

Google začal pracovat na Androidu v roce 2005, vše při tom držel v maximální tajnosti. Pracovalo na něm 40 inženýrů v Budově 44 v Googleplexu (areálu společnosti) – přesně v tom domě, před kterým můžete vidět sochy robota, maskota Androidu, reprezentující jeho verze.

Po dvou letech však konkurence překvapila nejen vývojáře, ale i šéfa projektu Andy Rubina, když Steve Jobs 9. ledna 2007 představil první iPhone. Jednoduše nečekali, že tento výrobek bude tak dobrý. Nyní víme, že i úspěšný.

Více se totiž soustředili na druhého rivala – Microsoft. Báli se jeho vstupu do mobilní oblasti a zejména jeho vlastního vyhledávače, který teoreticky mohl ohrozit zisky Googlu plynoucí právě z reklam zobrazovaných při vyhledávání. Nyní již víme, že se jejich obava nenaplnila – podíl Microsoftu na mobilním trhu činí pouhých 3,6 %. Zatímco Google usurpoval 80 %.

Ale zpět k tématu. První iPhone byl se svým 3,5palcovým dotykovým displejem (bez klávesnice) jednoduše mnohem hezčí – mezi tehdejšími mobilními telefony působil jako zjevení. Též soudobý telefon s Androidem, kódově označený „Sooner“, naneštěstí pro jeho tvůrce vycházel z klasické koncepce – malý displej (samozřejmě bezdotykový) a hardwarová klávesnice. Vyžadoval proto změny v designu, aby se mohl iPhonu postavit tváří v tvář se ctí. 

Druhý koncept nazvaný „Dream“ již nabízel mnohem čistší design s dotykovou obrazovkou (klávesnice mu zůstala). Snad proto dorazil první produkční smartphone s Androidem HTC Dream, resp. T–Mobile G1 v USA, na trh až dva roky po iPhonu.

Google naopak již od počátku vedl po softwarové stránce, protože jeho operační systém uměl spustit již tehdy více aplikací současně, integroval webový prohlížeč, mapy apod. To u Apple neuměli.

Zdroje: DailyTech, Wikipedie 1 a 2, blog Stevena Troughtona-Smithe

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po dlouhé době přinášíme unboxing video bezdrátového reproduktoru. Testovaný výrobek se však od těch v poslední době testovaných liší, Genesis Helium 300BT ARGB jsou klasickou stereo soustavou dvou reproduktorů o celkovém výkonu 24 W.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek