Recenze Umax VisonBooku 11Wa – horká hlava

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Počítače, Přenosná zařízení
  Srp 28, 2018
  19× Komentováno

  VisionBook 11Wa v nás vzbudil nemalá očekávání, jak si Umax zvládne poradit nejen s výkonnějším a také energeticky náročnějším Celeronem (oproti Atomu) v šasi tabletu, kde ještě udělal místo na M.2 disk a zadní kameru. Jak to celé ladí, když přidali i operační paměť? Není to zadarmo.

  Před nedávnem jsme vám nabídli trochu amatérské video z rozbalování notebooku (prý se na tom někteří dost dobře živí), kde vidíte šedou barvu šasi. Co nevidíte, je matná úprava povrchu, jejíž vzhled si vtiskněte při rozbalení do paměti. Takto krásný již laptop nebude, povrch zůstává velmi citlivým na otisky prstů. Umývejte si ruce a zvyknete si.

  Tu dali, tu vzali

  Když se věnujeme popisu zevnějšku, jistě jste si všimli několika drobností, které znamenají, alespoň na první pohled, přidanou hodnotu oproti konkurentům: zadní kamera (pouze 5Mpixelová), dvířka pro SSD disk o kapacitě až 512 GB typu M.2 – pouze pro modely se SATA sběrnicí, což jsme rozebírali v recenzi Umax 13Wa Pro. Milé, že zůstala zachována čtečka micro SD karet (stále podporuje 128 GB).

  Pozor na výběr správného SSD disku, musíte volit typy s řadičem SATA, existují totiž PCI-E, které v tomto notebooku nerozjedete. Výrobce na webu uvádí přímo doporučené modely od konkrétních výrobců.

  TIP: Umax VisionBook 13Wa Pro - hliníkový profík

  Abychom se z počátečního nadšení zchladili, všimněme si, že na klávesnici ubyl jeden USB port. Spokojit se musíte pouze se dvěma. Přeci jen trochu málo, i když Bluetooth zvládne obsloužit myš. Jinak nepostrádáme nic.

  Pokud bych srovnával reproduktory s podobně laděným TrekStorem, rozhodně by vyhrál. 11Wa trpí až symptomatickým nedostatkem všech Umaxů – slabými reproduktory. Alespoň nemíří do země, jsou po bocích.

  Druhým symptomem, kterého se nedočkáte u málokterého levného notebooku, jsou hlasité klávesy a prohýbající se klávesnice (více než u TrekStoru), když jste zvyklí psát, řekněme, důrazně. Lidově řečeno: „Pokud do kláves mlátíte jako hluchý do vrat." Opět, nejde o nic dramatického či fatálního, ale všimnete si. Alespoň tu máme regulaci jasu na klávesnici, sice se bez přidržení tlačítka Fn neobejdete (raději vidíme variantu bez něj), ale je tu. Podobně jako hlasitost apod.

  TIP: Umax VisionBook 14Wa – zpět ke kořenům

  O kvalitě výstupu obou kamer (první dva obrázky pořídila zadní, poslední přední), nechť promluví samotné obrázky. V porovnání s tablety 2 v 1, které jsme drželi v rukou, vypadají relativně povedeně. Ve srovnání i s levnějšími fotoaparáty působí až žalostně nedokonale neostře.

  Na video jsem rezignoval úplně, v tomto kontextu vlastně nevidím v zadní kamerce smysl.

  Zatopme pod kotlem

  Výkon procesoru Celeron N3350 oproti stařičkému Atomu x5-Z8350 v Umaxu 10Wi-S či TrekStoru a mnohých podobných opravdu narostl, znatelně.

  Výsledky testůUmax 11WaUmax 10Wi-SSrovnání
  3DMark Professional
  Ice Storm Extreme17 23510 543163%
  Cloud Gate2 3231 454160%
  Sky Diver1 246735170%
  GFXBench 4
  High Level testy
  Car Chase525 Frames648 Frames81%
  T-Rex1 932 Frames1 652 Frames117%
  Low Level testy
  ALU 21 024 Frames862 Frames119%
  Výdrž akumulátoru
  Sledování filmu (1080p)*5 h 37 min.7 h 22 min.*Jas 25 %, zvuk 20 %, bez Wi-Fi, použit program Filmy a TV pořady, video nVidia
  GFXBench 4 (T-Rex)141 min.233 min.

  Grafické jádro zvládá až 650 MHz oproti 500 MHz při zachování počtu renderovacích jader. Procesor zvládá vyšší frekvence. Tím vyvažuje pouze poloviční počet výpočetních jader. Jistě pomohou 4 GB RAM, po kterých jsme si opakovaně stýskali u podobných zařízení. Zde nám 11Wa nezavdává žádný důvod k nespokojenosti.

  Umax VisioBook 11Wa
  LCD displej11,6 palců, 1 920 × 1 080 IPS, dotykový
  ProcesorIntel Celeron Processor N3350
  1,1 GHz / 2,4 GHz, 2 MB L2
  2 jádra, 14 nm, SDP 4 W, TDP 6W
  RAM4 GB LPDDR3
  Integrované grafické jádroIntel HD Graphics 500
  až 650 MHZ
  12 execution units
  Pevný diskeMMC NCard 32 GB
  M.2 SATA SSD 2242/2280 slot (max. kapacita 512GB)
  Čtečka paměťových karetmikro SDXC (až 128 GB)
  KonektivitaWi-Fi Intel 3165 802.11ac/a/b/g/n, Intel Bluetooth 4.0
  Porty1× USB 2.0 (na klávesnici), 1× USB 3.0, mini HDMI, audio, nabíjecí konektor
  AkumulátorLi-Ion, 3 600 mAh / 7,8V
  Další výbavaČelní 2Mpix a zadní 5Mpix kamera, 2× mikrofon, stereo repro, zdroj 12 V / 2 A
  Hmotnost s klávesnicí1 kg (dle výrobce)
  Hmotnost bez klávesnice0,6 kg (dle výrobce)
  Hmotnost adaptéruN/A
  OSWindows 10 Home (64 bit)
  Doporučená cena (s DPH)5 990 Kč
  Záruka2 roky

  Dokonce si na něm zahrajete (pravda s miniem detailů, ale bez trhání) nový Asphalt 9: Legends, který oficiálně požaduje 4 GB RAM a procesor Core i3 s HD Graphics 4000, tedy silnější „železo“. Pravda, rozchodíte ho na Atomu s 2 GHz RAM, ale vše trvá o poznání déle a hratelné to úplně není, občas se hra „kousne“.

  Stinnou stránkou rychlejšího procesoru je SDP 4 W, resp. TDP 6 W. Ano, není to mnoho, oproti běžným mobilním procesorům jde o úctyhodnou cifru. Atom si vede lépe se svými 2 W SDP. V praxi se projevuje, že při maximálním zatížení (např. při hraní 3D her) sice TrekStor s Atomem hřeje v místě procesoru (je vlažný), ale Umax vyloženě topí (ne, že byste na něm neudrželi ruku, ale horký je). Napadá nás pouze otázka, jaký vliv to může mít na trvanlivost jiných komponent v okolí. Polovodičům a jinému „bazmeku“ teplo nesvědčí, jak je obecně známo. Vyšší spotřeba se projevila na výdrži akumulátoru.

  Hůře si po stránce výkonu vede eMMC úložiště a to citelně, řekneme, že v testu vyšlo o 1/3 pomalejší než u TrekStoru. Rychlejším disponuje dokonce levný model Umax 10Wi-S. Na běžném provozu (filmy, internet a office) to asi nepoznáte, ale výsledky hovoří jasně. Zde se šetřilo, výrobce evidentně sází na to, že si uživatelé zvládnou koupit, zapojit a na SSD nainstalovat operační systém. My jsme výkon s touto konfigurací nezkoušeli.

  Měření (zleva): Umax 11Wa, TrekStor SurfTab twin 11.6, Umax 10Wi-S

  Není dokonalý, špatný vůbec ne

  Pokud jsme se dost nevěnovali kladům notebooku, zkusme to napravit. Oceňujeme kvalitní Full HD dotekový IPS displej s dobrým jasem (možná se studenějšími barvami), rozhodně navýšení operační paměti na 4 GB a samozřejmě pozici na SSD disk (spolu s micro SD slotem), což z Umaxu činí velmi konkurenceschopný stroj s cenovkou pod 6 000 Kč. Oproti starším modelům s Atomem x5 narostl výkon znatelně. Musíte však počítat, že se bude zadní strana tabletu zahřívat a zároveň klesne výdrž baterie. Jde o logické důsledky nasazení výkonnějšího Celeronu. Kde se výrobce „chytl za nos“, je zdroj. Už nevypadá jako nabíječka k mobilu s kablíkem síly nylonu. Již je dostatečně dimenzován. Pomáhá dále vyšší napětí, aby notebook nabil za asi 2,5 hodiny. A je příjemné, že při tom netopí jako u starších modelů, ani nedělá žádné piskavé zvuky.

  Malou perličkou budiž skutečnost, že BIOS při bootování píše Evaluation Copy. Nastavení BIOSu jsou velmi chudá. Očekávali bychom, že to časem výrobce napraví nějakou aktualizací.

   

   
  ZáporyKlady
  - 2 USB porty+ Poměr cena / výkon
  - Pomalé úložiště eMMC+ Slot na M.2 SSD disk
  - Hodně se zahřívá při plném výkonu+ 4 GB RAM
   + Konečně výkonný zdroj

   

  Za zapůjčení VisionBooku 11Wa děkujeme společnosti

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  19 Komentáře

  1. Dobrý den, lze po dokoupení M2 SSD mít na M2 SSD nainstalovaný operační systém nebo je nutno mít OS vždy na interní 32GB paměti? Děkuji

  2. Dobrý den, není, licence je vázána na HW, takže přeinstalovat systém na SSD lze bez problémů. Já jsem u 14Wg Plus se stejným principem použil USB disk vytvořený pomocí Media Creation Tool a intalaci nasměroval na SSD a je, eMMC jsem potom vypnul v BIOSu a je to. :o) Nejsem si jist, zda to lze pomocí obnovy systému nasměrovat na SSD, USB mi přijde elegantnější. eMMC lze pak využít jako další disk na data navíc, když se přeformátuje.
  3. Díky za reakci.Zkoušel jsem tentýž postup ,ale s diskem SSD BIWIN A3, 120 GB, M.2 2280,který jsem měl doma,nešlo to.Je nutno použít
   WD GREEN SSD WDS120G1G0B 120GB M.2, nebo větší,které uvádí výrobce,nebo jsem něco zkazil..

  4. Po peripetiích s jiným diskem jsem koupil doporučený WD GREEN SSD WDS240G1G0B 240GB M.2,start je rychlejší,vnitřní úložiště 32 Gb plus micro SD 64 Gb - nemá to chybu.Video přehrával 7 a půl hodiny. Určitě to není herní stroj ale proto jsem ho nekupoval. Ještě chci vyřešit nabíjení v autě,popř. ext.baterií.Poradí někdo? Konektor už mám.

  5. Tak je to jinak,koupil a montoval mi to syn,podíval jsem se pod dvířka:
   250GB WD BLUE 3D NAND SATA SSD M.2 2280 MDL: WDS250G2BOB-00YS70. Každopádně to šlape.

  6. Dobrý den, mohl by mi někdo z autorů nebo čtenářů poradit, jestli se na práci hodí více UMAX 11 nebo UMAX 13 Pro? Jsem si vědom toho, že se asi nehodí ani jeden, ale potřebuji při této ceně prostě co nejmenší pracovní pomůcku (weby, tabulky, fotky) a překvapilo mě, že přímo tady máte recenze malého Umaxu 11" https://www.digilidi.cz/recenze-umax-visonbooku-11wa-horka-hlava i většího Umaxu 13" https://www.digilidi.cz/recenze-visionbook-13wa-pro-hlinikovy-profik který je o tisíc korun dražší a papírově je to čtyřjádro, ale když si odmyslím hezký hliník, tak je vlastně dražší, těžší a podle tabulky dokonce méně výkonný. Takže je výhodnější 11ka nebo mi něco uniklo? Děkuji!

  7. Dobrý den, volíte mezi vcelku rozdílnými modely. Za mě jsou na práci vhodné oba, co píšete. Ale záleží na preferencích. Větší klávesnice nebo menší rozměry? Já jsem zvyklý na malé 11,6palcové 2v1 a nestěžuji si. Pokud ale jdete z desktopu či běžného notebooku, berte spíše notebook. Za sebe bych volil model, který má WiFi a BT Intel. Což mají oba, co píšete. Pokud chcete více výkonu a prostoru, berte 14Wg Plus (Realtek WiFi a BT, občas se velmi zpomalí internet, když připojíte BT), pokud přenosnost, tak 11Wa (počítejte s menší klávecnicí), pokud řešíte cenu, betre 13Wa Plus (Realtek WiFi a BT, občas se velmi zpomalí internet, když připojíte BT), pokud ji neřešíte, berte klidně hliník. Ale po stránce výkonu jsou všechny víceméně stejné. Výdrž baterie je jiná.
  8. Dobrý den, to samozřejmě chápu, že jsou rozdílné, používám jak notebook tak tablet a potřebuji cokoliv kompaktního na čem se dá trošku pracovat (web, tab, foto), takže oproti iPadu s mini bluetooth klávesnicí není ani ten 11Wa pro mě problém. Řeším hlavně výkon, mobilitu a pak i trochu odolnost v batohu. Tedy menší 11Wa může mít pocitově stejný nebo větší výkon a k tomu i nižší cenu než 13Wa Pro ? Pak je to asi jednoduché rozhodnutí, jen mě překvapuje...

  9. Já mám (ovšem teď na reklamaci) W11a a za tu chvíli, co jsem to testoval, to výkonově dostačovalo. Hlavně jsem tam přidal SSD 256MB a v benchmarku byl tento M.2 disk mnoho násobně rychlejší, než eMMC, co tam z výroby je.

  10. Děkuji Pavle, s tím právě také počítám. Benchmarky nejsou vše, ale vypadá to, že po upgradu disku by to mohlo být svižnější než iPad Air, na který jsem si nikdy nezvykl. Klávesnice na 11" bude asi utrpení, ale obvykle stíhám stejně tak 10 mejlů denně. S čím je na reklamaci? Potřebuji, aby mi hlavně přežil v batohu, což ne-o-moc větší 13WA Pro v hliníku asi bude zvládat líp, ale pokud 11" frčí rychleji, tak je to silný argument, v této kategorii každej kousek výkonu dobrej.

  11. Dobrý den, ono 11Wa je konstrukčně dost pevný, navíc menší plocha a pevnější sklo na obrazovce. Takže ani zde bych se nebál. Počítejte jen s velmi banálním BIOSem prakticky bez nastavení, eMMC jsem vypínal ve Windows, v BIOSu nelze, navíc stále je tam Evaluation Copy napsáno. :) Ale přihodil jsem též 240GB WD Green a jede to pěkně. Padal také do modré obrazovky, než jsem právě vypnul to eMMC. Tohle člevěk zjistí až po delší době, nikoli během recenze. Proto to píši. Mějte se. Navíc 11Wa koupíte teď za 5000 Kč.
  12. Dobrý den, tak 11Wa nedoporučuji, také mi to i nadále padá do modré obrazovky. Diagnotika paměti ve Windows hlási špatnou RAM, takže reklamace. Takže asi nedoporučuji. Ale Mall.cz má teď 300 slevu a třeba 14Wa za 4444 Kč, což se slevou nebude zlé. Tím nahradím nakonec tu 11Wa.