Co oči vidí, srdce bolí: Sony KDL 32S2530 versus Samsung 32R86BDX – část II.

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Recenze, Televizory - projektory
  Zář 05, 2007
  37× Komentováno
  V první části testu LCD televizorů Sony KDL 32S2530 a Samsung 32R86BDX jsme rozebrali vlastnosti a funkce typu konektorové výbavy, kvality zpracování, ergonomie dálkového ovládání, spotřeby a podobně. V této, závěrečné, části se podíváme na kvalitu obrazu, citlivost tunerů a možnosti nastavení a doladění různých parametrů. Bratrovražedný souboj pozná vítěze! Proč vlastně bratrovražedný souboj? Protože loni začaly společnosti Sony a Samsung spolupracovat na vývoji LCD panelů jako uskupení S-LCD. Testované modely ale působí spíše jako nevlastní bratři, jelikož jsou značně rozdílné. Zřejmě tedy zatím nejde o tuto novou „společnou“ generaci, ale o starší produkci.

  Citlivost tunerů a rychlost přepínání programů

  Kromě přivedených externích zdrojů signálu jsme samozřejmě hodnotili i kvalitu zobrazení televizního vysílání. K tomu jsou u obou přístrojů připraveny dva tunery, jeden analogový a jeden digitální DVB-T. Důležitým parametrem je jejich citlivost a schopnost vyrovnat se s rušením.
  Samsung má potíže s přirozeným podáním pleťových barev, ale díky možnostem doladění obrazu to lze vyřešit. Pořízené fotografie ale nepodávají reálný obraz skutečnosti
  S digitálním signálem si poradily tunery obou televizorů totožně, i v místech s relativně špatným pokrytím byl obraz celistvý a nerozpadal se. Sony potom překonala Samsung v zápolení analogových tunerů – tam, kde Samsung produkoval mírně zrnitý obraz, Sony poskytnula téměř bezchybnou reprodukci. Bod, který získává navíc opět Sony, udělujeme za rychlejší přepínání programů v DVB-T režimu.

  Na startovní čáře s prvními dojmy

  Před samotným porovnáváním obrazu jsme za použití speciálního kalibračního DVD nastavili pokud možno stejný jas, podsvícení, kontrast, barevnost a ostrost obou panelů. Vnímání obrazu je často hodně subjektivní záležitostí, a proto jsme prováděli hodnocení ve dvou lidech. Výsledky jsou tedy průnikem obou názorů. První dojem byl poněkud strohý – Samsung má výborné podání bíle barvy, Sony má lepší černou. Ale nakonec to není samozřejmě takto černobílé.
  Který programový průvodce vám bude lépe vyhovovat? Vlevo Sony nebo vpravo Samsung?

  Obraz při sledování TV vysílání

  Při sledování televize poskytuje Sony mírně zastřený obraz, navíc jako by neuměla zobrazit bílou barvu k naší úplné spokojenosti. Vyniká to zejména v porovnání s vedle stojícím Samsungem. V balení Samsungu sice nenajdete „umělohmotného esesáčka zdarma“, ale bílá je opravdu bílá. Samsung má ovšem menší potíže s barevnými přechody na hranách tmavých a světlých ploch, kdežto Sony tímto zblízka pozorovatelným neduhem netrpí. S kvalitně podanou bílou barvou souvisí i naše větší spokojenost se sledováním černobílého filmu na televizoru Samsung. Také teletext byl na tomto panelu výrazně lépe zobrazen. Celkově se nám pro běžné sledování TV vysílání jednoznačně jeví lépe Samsung. Zastřenější obraz Sony je příjemný jen u „agresivních“ počítačově tvořených znělek a pozadí nebo kreslených filmů, u kterých už Samsung poskytuje přece jen trošku přepálený a zkrášlený obraz. Zejména při sledování našich TV kanálů, které jen sporadicky produkují širokoúhlý obraz, jsou důležité režimy, které umí obraz různě ořezávat, zoomovat nebo natahovat. V tomto lehce vede Sony s režimy 4:3, 16:9, 14:9, zoom a smart zoom s vertikálním manuálním posunem obrazu. Samsung nabízí 4:3, 16:9, zoom a široký zoom. Ani jeden z modelů neumí relativně novou funkci, která roztáhne obraz více po stranách a ve středu jej téměř zachová.

  Obraz pro filmové nadšence

  Při sledování DVD nebo HD filmů lze využít menšího reálného kontrastu Sony, jelikož tím získáváme obraz blízký zážitku ze sledování filmového plátna. Samsung jakoby si zde vymýšlel více, než je zdrávo a ztrácí body v zobrazení pleťové barvy, která je nepřirozená (až do červena zabarvená). Obraz je také celkově méně ostrý, než u Sony. Skoro bychom se v tomto režimu přiklonili k Sony, ale vzhledem k tomu, že Samsung má tak obrovské možnosti nastavení, bylo snadné obraz doladit tak, že jsme až na problematickou pleťovou barvu, neměli námitek. Přitom u Sony slabší kontrast a podání bíle barvy laděním nezachráníme.

  Další obrazové nuance

  Z kvalit zobrazení už nám zbývá zmínit jen rovnoměrnost podsvícení panelů, rychlost a pozorovací úhly – ty samozřejmě jsou u LCD trošku problém obecně. U obou televizorů dochází ze strany k blednutí obrazu a tím pádem ke ztrátě věrnosti barev, ale v rámci srovnání s jinými panely jsou na tom oba testované modely dobře. Rovnoměrnost podsvícení je potom u obou panelů dobrá a žádných neduhů si nepovšimnete, Sony má podle našeho pozorování ale přece jen mírně navrch. Také rychlost panelů, u obou totožně udávána jako 8 ms (grey to grey), nezpůsobovala žádné patrné problémy, což dokazuje bezproblémové sledování hokejového zápasu.
  S ovládacím menu Sony (vlevo) se nám pracovalo snáze a rychleji. Menu Samsungu je méně intuitivní, ale nabízí malinko více voleb

  Jak to hraje?

  Od obrazu se nyní posuneme ke zvuku, byť by se mohlo zdát, že to je až vedlejší záležitost. Nenechte se ale mýlit, ostré sykavky potěší jen některé důchodce, kteří mají potíže se sluchem… A jak že na tom jsou testované produkty? Samsung působí zprvu značně nevyrovnaně – zahuhlané basy a ostré výšky. Naštěstí to zachraňuje přítomný ekvalizér, kterým jsme docílili použitelného zvukového projevu. U Sony jsme nemuseli nic ladit, zvuk byl příjemný a přirozený už „z výroby“.

  Těžká volba?

  Jak nakonec rozseknout tento duel? Nic lehkého to není (a kolega dobře věděl, kdy odjet na dovolenou a nechat mi tu těžší část:-). Nejprve řekněme, že pokud by nebyly televizory postaveny vedle sebe a měli bychom doma jen jeden model, byli bychom s obrazem spokojeni. Nebáli bychom se ani jednu TV zakoupit a vesele používat. Ale výrobky jsme měli vedle sebe a tak vyplynuly na hladinu i ne vždy příjemné vlastnosti a rozdíly. Samsung 32R86BDX nakonec hodnotíme po obrazové stránce jako vítěze. Má živé barvy, umí zářivou bílou, ve většině režimů se nám líbil obraz více. Menší potíže s barevnými přechody, nebo nutnost delšího nastavování pro dosažení použitelných pleťových barev jsou sice mínusy, ale oproti zmíněným kladům ne tak podstatné. Na druhou stranu, Samsung je vybaven horším dálkovým ovládáním, méně přehledným a intuitivním menu (i když s obrovským množstvím voleb), mírně horším zvukovým podáním a méně citlivým analogovým tunerem.
  Sony KDL 32S2530 na nás zapůsobila obrazově velice umírněně a usedle, což se projevovalo občasným pocitem barevné zastřenosti celého obrazu. To sice nahrávalo přirozenému zobrazení pleťových barev a občas i lepší černé barvy (kterou nezesvětlovala zářivá bílá), ale celkově nás to v nadšení neuvrhlo. Na rozdíl od Samsungu zde totiž horší podání bíle jen težko doženete nastavením dostupných parametrů, kdežto u Samsungu lze velký kontrast samozřejmě snížit. Plusem zůstává ostrý obraz v režimu přehrávání filmů přes HDMI a bezproblémové barevné přechody. Po stránce ergonomie vítězí na oplátku Sony nad Samsungem, protože má jednoduché a funkční dálkové ovládání, přehledné a intuitivní menu, přirozený zvukový projev, citlivější tuner a například i více režimů pro zobrazení různých poměrů stran a zoomů.

  Plusy a mínusy

  Sony KDL 32S2530 Samsung 32R86BDX
  Plusy Mínusy Plusy Mínusy
  Dobré DO Vysoká spotřeba ve stand-by 3 HDMI vstupy Horší reakce DO
  Rychlé přepínání programů DVB-T a externích vstupů Zastřený obraz a horší podání bíle barvy, nižší kontrast. Tyto zápory již nelze příliš doladit. Nízká spotřeba ve stand-by Pomalejší přepínání programů a vstupů
  Citlivější analog. tuner Extrémní možnosti nastavení obrazu i zvuku Občas krkolomné ovládání a procházení menu
  Přirozený a vyrovnaný zvukový projev Živé barvy, zářivá bílá, celkově kontrastnější a lepší obraz. Neduhy lze ve velké míře doladit. Méně obrazových režimů
  Jednoduché a přehledné menu přístroje  
  Více obrazových režimů  

  Související články

  Co oči vidí, srdce bolí: Sony KDL 32S2530 versus Samsung 32R86BDX – část I. Za zapůjčení LCD TV Samsung LE32R86BD a Sony KDL 32S2530 děkujeme www.lcdtelevize.biz

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  37 Komentáře

  1. Sony se samozřejmě není třeba bát, jen se nám po obrazové stránce zdál o něco horší. Ale určitě žádná tragédie to není! Je to hodně vyrovnaný souboj. Každému také nemusí vyhovovat to, co nám.

   Prostě škoda, že panel ze Samsungu není v šasi a elektronice Sony :) Tak doufejme, že tito noví spojenci v nových modelech spojí zkušenosti a dočkáme se báječných produktů.

  2. Dobrá práce.

   Konkurence tyhle 2 TV hodnotí třeba zde:

   http://www.hdtvorg.co.uk/reviews/lcd/Sony_KDL-32S2530.htm
   http://www.hdtvorg.co.uk/reviews/lcd/samsung_le32r87bdx.htm

   a taky jim lépe vychází Samsung.

   Návrh do budoucna - bylo by zajímavé postavit vedle toho (a jedněma očima současně zhodnotit/porovnat) i cenově srovnatelný Panasonik - třeba TX-32LMD70F - ať jsou v testu zastoupeni všichni hlavní výrobci/prodejci...

   http://www.hdtvorg.co.uk/reviews/lcd/Panasonic_TX32LMD70.htm

  3. No ja se prave rozhoduji jestli ten Samsung a nebo prave jiz zde zminovany Panasonic.Take by me zajimala recenze a posouzeni Panasonicu z jiz zde testovanymi modely :)

  4. nemate niekto nastavenie toho servisneho menu dostal som sa dnu ako to uvadzali na tych anglickych strankach ale problem nastal ked som sa tam zamotal v nastaveni a omylom som nieco poprepinal a teraz sa mi zda ze mi obraz sa na beznej tv jemne stmavuje a zosvetluje dvd je v poriadku.myslim ze to neni pocasim aj ked dnes dost vonku fuka a mam beznu sietovku antenu vonku. dik moc

  5. Zdravím vás a díky za tyto testy. Rád je čtu a i díky nim jsem jsem se rozhodoval při výběru. Takže díky a jen víc.
   Jen jsem se chtěl zeptat na výběr typu tv. do testu. Když jsem kupoval tv. rozhodl jsem se pro sony a typ jsem posuzoval podle obrazu v prodejně. A už tam jsem viděl rozdíl v podání barev, kontrastu atd. mezi Sřadou a V. Prostě Véřada je lepší. Je to přesně jak to popisujete v testu. Proč tedy nepostavíte proti samsungu třeba Vřadu od sony. Myslím, že to je zhruba stejný typ jako samsung.
   Jen chci říci, že je mi jedno jestli vyhraje ten nebo ten. Od sony je to jediný přístroj který vlastním.
   Miloš

  6. Výběr do duelu je vždy problém. Už jen sehnat na stejný čas dva odpovídající přístroje. Je fakt, že technicky by V s R bylo ideálnější, ale my jsme ten test vzali hlavně z hlediska prakticky totožné ceny a co za tu cenu ten který výrobce nabídne (i když V není nijak dramaticky dražší)...jinak děkujeme za podporu;).

  7. Zdravím, nějak jste zapoměly napsat zda-li neměly vadné pixely v obraze, což se dnes docela sem tam vyskytuje:) byl jsem v elektroworldu a díval se na ty telky tak sem tam ty vadné pixely v obreze pěkně razí:) no mě by to hodně vadilo koupit si novou telku a hned mít vadné pixely, asi bych ji hned vrátil. Přimo SONY má v návodu napsané, že se mohou v obraze vyskytnout světlé a tmavé, nebo ruznobarevné body což není prý na závadu:) jak pro koho že?

  8. A ten teletext u toho Samsungu je co? Podle me to o hodne lepe aspon teda z toho obrazku dokaze zobrazit Sony. Cervena, modra barva, tak jak to ma byt. A ten Samsung z toho udelal uplne jine barvy.

  9. U te fotky je uvedeno, ze to neodpovida realite. Bohuzel se to nepovedlo nafotit. V realu to vypadalo presne naopak! Samsung zobrazil syte barvy, vcetne bile, pritom ne agresivni. Sony zobrazilo extremne sedou barvu na misto bile...

  10. Zdravím, moc by mě zajímalo, jestli se už někomu objevily třeba po půl nebo roce ty vadné pixely v obraze? a jestli to ruší obraz při sledování? dík :)

  11. Neměl jsem možnost vidět vedle sebe tyto TV, ale z vlastní zkušenosti s mou LCD JVC můžu říct, že budu mít raději lepší černou než zářivou bílou. Samozřejmně že nejlépe oboje, ale to snad u těchto dvou modelů ani není možné. Foto toho Teletextu je strašné. Nechce se mi ani trošku věřit, že to nešlo vyfotit lépe. Ten Samsung bych podle té fotky hodil z okna. Když jsem kupoval LCD já, měl jsem nakonec po dlouhém výběru a srovnávání vedle sebe Sony za 35tis a JVC za 25tis (tenkrát před půl rokem) SONY na to JVC vůbec neměla.

  12. No ano, to foto vypadá fakt hrozně, ale oba testující jsme se shodli, že se nám txt na Samsungu líbí více, než na Sony. Byla to hned, bez přemýšlení a dlouhého zkoumání, shoda:) což celkem hodně vypovídá. Foto staženo, ať to zbytečně nemate . Příště budeme více a lépe fotit.
  13. Dobrý večer,
   od pondělí mi pokoj zdobí právě zde recenzovaný model Samsung LE32R86BD:-). Musím říct, že v hledáčku jsem ho měl již delší dobu a vyhlášení cen EISA Awards za nejlepší evropské výrobky (nejlepší evropský HD Ready LCD TV) mi mou volbu jen potvrdilo. A dnes jsem narazil i na váš test s, pro mě:-), potěšujícím závěrem. Myslím, že v dané cenové kategorii se lepší "lcdéčko" s tak dobrým poměrem výkon/cena nedá najít. Takže k vaši recenzi. Ano, DO nepatří asi mezi nej rychlíky, ale není to nijak tragické a nijak mě to neruší. Možná je to tím, že na pomalejší reakce DO u mnoha mnou vlastněných přístrojů jsem si zvykl, ale věřím, že někomu to může tak trochu zkazit jinak celkově výborný dojem z tohoto výrobku. Mám na recenzenty však jeden možná troufalý a bláhový dotaz. Nematé náhodou nějaké fotky z testu na jakých nastaveních a urovních jsou možné korekce obrazu? Nebo nematé v paměti jaká nastavení jsou optimální pro DVB-T příjem a jaká pro DVD? Jak píšete, v menu je tak EXTREMNÍ množství různých "hejblátek" a režimů, že ani nevím, k čemu všemu jsou a právě proto by mě zajímalo vaše ideální nastavení (ikdyž je mi jasné, že vnímání ideálního obrazu je dost subjektivní). Byl bych vděčný za jakýkoliv tip, protože tuším, že se dá již z tak skvělého obrazu dostat obraz ještě lepší. Předem děkuji za reakci a přeji vám mnoho zdaru do další práce.
   S pozdravem,
   Martin

  14. Dobrý den, vycházel jsem ze starší ceny, nevšiml jsem si slevy. Puvodní cena Panasonicu byla cca 29000,-...takže dobrá, máme soupeře:-)! Chtělo by to českou a podrobnější recenzi...

  15. Narazil jsem na recenzi na www.cnet.com, kde je i krátké video preview s touto televizí. Jedná se, dle mého názoru, o stejný model jako je ten evropský, jen s typovým označením pro USA. A jsou zde i uživatelské recenze (pravda, někdy jde pouze o krátké komentáře).
   Takže pro zájemce:
   http://reviews.cnet.com/flat-panel-and-plasma/samsung-ln-t3253h/4505-648...

   A btw...je zde i jejich best settings na obraz:
   http://help.cnet.com/9602-12576_39-0.html?messageID=2509983

  16. Kedze som pred istym casom porovnaval Samsung LE32R86BD s Philips 32PFL7332, napadlo ma sem hodit moje zavery (islo o jednoduchy test obrazu):
   ... na oboch boli nastavene default nastavenia... ..defaultne preto, ze som potreboval hlavne otestovat to, ako bude ktory model posobit na pulte obchodu...
   Samsung mal velmi ziarivu bielu farbu a v podstate vsetky farby mal dost ziarive... je to velke lakadlo pre zakaznika, avsak v praxi nepouzitelne. Philips mal sice obraz o nieco tmavsi, ale viac naturalny. Ciernu zobrazoval Samsung velmi pekne.. ale z uhla uz isla do seda. Ked som do toho pustil cisto cierny obraz, tak mal samsung mierne navrh, ked som vsak pustil do stredu bielu kocku, samsung mal ovela sedsiu ciernu ako Philips (skoda ze som to zabudol odfotit).
   Samsung ma vacsi farebny gammut... ale na druhej strane je to aj dost nevyhoda, pretoze oranzova ide do cervenej... a cervena ma dost prepali (strata detailov). Biela zase saturovala do modra (aj ked bola o dost ziarivejsia nevyzeralo to realne) Cierna zase chytala odtien fialovej.
   Co sa tyka ostrosti... boli na tom oba rovnako.
   Movie plus vs. Digital natural motion - DNM mal mierne navrh.. vytvaral menej artefaktov.
   Testoval som to na klasickom DVD, 2x scart (skusal som CVBS aj RGB)

   Moj zaver je asi ten: Oba TV su dost dobre.. Samsung ma pekne ziarive farby, ktore su velkym lakadlom pre beznych zakaznikov... Philips ma priodzenejsi naturalny obraz, skor pouzitelny v domacom prostredi. S nastavenim som sa prilis nestihol pohrat... ked som zvysil na Philipse mierne jas a sytost farieb tak mal skoro rovake ziarive farby.

   Tu je par fotiek (sorry za velkost obrazku)
   http://img172.imagevenue.com/view.php?image=36597_LE32R86BD_vs_32PFL7332...

   Poznamka: Philips 32PFL7332 a 32PFL7562D je skoro to iste, len 7332 nema DVBT a predny ram nie je skleneny.. momentalne vsak tieto modely koncia a od septembra ich nahradi Philips 32PFL7762D.

  17. Porovnávání obrazu je velmi subjektivní záležitostí a pokud se zrovna nejedná o diametrální rozdíl kvality obrazu, tak bych se nepouštěl do výroků , něco se nám zdálo lepší a soustředil bych se pouze na popsání charakteru obrazu. Jen doufám, že když jste srovnávali obraz, tak jste nevycházeli z nastavení všech parametrů na stejnou hodnotu, ale pokusili se najít pro každý televizor nejlepší nastavení a tyto výsledky navzájem porovnat. Protože jinak by to byla ohromná chyba, každý výrobce má od výroby hodnoty jasu a kontrastu na nějaké úrovni a někteří mohou mít i tyto výchozí hodnoty nastavené na samé hranici výkonu obrazovky, což má za následek její horší životnost. Prodával jsem televizory skorem osm let a mohu potvrdit, že obrazovky od Sony měli vžy sklon ke studenějším barvám, oproti tomu takový Philips podával obraz vždy jak omalovánku. Mě se to osobně vůbec nelíbilo a když jste koukl třeba na hlasatele v TV, tak na Sony TV jste viděl kdejakou vrásku či bradavičku, kdežto Philips barvy zdatně rozpíjel, a teďka pozor, většině zákazníků se právě tahle pastelová omalovánka líbila! Takže je velmi subjektivní tvrdit tohle je lepší. Ještě jednou zdůrazňuji, pokud tam není diametrální rozdíl.
   A aby to nevypadalo, že jsem jen nějaký rejpal, tak nakonec musím pochválit váš web, líbí se mě, jednoduchý, přehledný, nepřeplácaný s hodnotnými informacemi.
   Ještě bych poznamenal takovou perličku, nemá náhodou Sony se Samsungem společnou fabriku na surové LCD dipleje? Já bych řekl , že jsem to kdesi četl. Stejně tak Philips s LG.

  18. Dobrý den.
   Nejsem si jistý, zda je tohle korektní srovnání. Přístoupili jste k tomu asi dle ceny pro zákazníka, která se opravdu srovnatelně pohybuje u těchto 2 modelů. Když se ale kdokoli podívá do struktury řad LCD televizí SONY a SAMSUNG, musí mu být jasné, že toto nejsou srovnatelné řady. Pokud vezmete jako základ dnes velmi prodávaný model Samsung 32R86BDX, který za posledních několik měsíců postihl obrovský pokles ceny, existují vůči němu 2 modely Sony, která právě teď mění řady. Tedy buď KDL-32V2500, nebo v nových řadách již v malých uhlopříčkách nahrazeno S řadou, která získala parametry řady V a přidala něco málo navíc, ale ne S2530, ale S3000 (3010,3020). Pak dostanete stejné nebo podobné výchozí parametry, tedy dny. kontrast 8000:1, 3x HDMI, kvalitnější podsvícení a tím pádem lepší podání barev a color gamut, featury zpracování obrazu v rámci Bravia Engine u Sony vůči Movie plus a DNIe u Samsungu.

   Nelze vyloučit, že za pár měsíců se situace mírně zblíží, nebo otočí, to až se posune lifecyklus obou výrobců a až tedy budou stávající modely SONY delší dobu na trhu a klesne u nich cena a až Samsung přijde s novými. Pravdou ovšem asi zůstane, že Sony bude při stejných výchozích parametrech vždy o něco více.

   No a ještě jedna informace k panelům, je pravdou, že Sony se se Samsungem podílí na výrobě S-PVA panelů a tyto panely i mnohdy oba používají ve svých výrobcích, pravdou ale také je, že zrovna Samsung do tohoto modelu v různém čase a různých montážních regionech montuje různé panely, v tuto chvíli třeba v SK montují panely Samsung S-PVA, ale oběvují se po světě v recenzích i 32R8x televize s panely A-MVA a jiné xMVA technologie od AU Optronics (AUO), Chi Mei Optoelectronics (CMO) či Chunghwa Picture Tubes (CPT). Kvalita pak může být velmi nevyrovnaná a v některých recenzích s panelem CMO si například stěžovali na velmi malé pozorovací úhly kolem 100st bez zjevných barevných posunů a velkého úbytku kontrastu. Jak je to se situací u SONY netuším.

   Pls, jaký panel byl v TV ve Vaší recenzi? Lze to zjistit třeba v servisním menu, jak naleznete například zde: http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=601553
   http://forum.ixbt.com/topic.cgi?id=62:10800

   Díky
   Maarty

  19. Dobrýd den.

   Podle mě chybí v recenzi spousta věcí, možná by stálo za to se inspirovat třeba zde http://www.hdtvtest.co.uk/Samsung-LE32R87BDX/, z toho se anglicky rozumící člověk dozví více. Ale i takovéto porovnání samozřejmě může být pro někoho užitečné.

   Co my chybí:
   - kalibrace televizí dle stejného vzorce a pak teprve srovnání
   - více informací, jak si poradí TV s jakým materiálem (SD rozlišení z analogu či třeba z DVD, 720p, 1080i z kvalitního zdroje)
   - více informací o uplatnění a důsledcích (pozitivních i negativích) režimů jako je DNIe, Movie plus, Noise Reduction apod.
   - Informace o možnosti připoejní PC (třeba jako HTPC)

   Sám jsem při výběru TV pro sebe měl po velmi krátkou dobu srovnání Samsung 32R87BDX a Sony KDL-32S3010 a mám tyto nesouvislé postřehy, z nichž některé se shodují s Vašimi:

   Samsung:
   - Samsung viditelně na první pohled zářivější obraz a vetší kontrast, ale často za cenu přepalů a mírného barevného posunu u červené, doladitelné pouze v některých případech při stažení jasu, kontrastu apod.
   - Tendence přepalů u červené se velmi těžko eliminují i při velmi rozsáhlých možnostech nastavení, ale pravda je, že jsem neměl až tolik času
   - Příliš pomalé odezvy na stisk tlačítka DO a je třeba hodně mačkat
   - Příliš komplikované DO, které ve finále i přes více tlačítek nezjednoduší ovládání, doložím níže
   - Režim DNIe bez větších pozitivních efektů
   - Dobře vyřešené pamatování si nastavení pro jednotlivé vstupy, včetně režimu
   - Ne všechna nastavení lze aplikovat u všech 3 režimů

   Sony:
   - Na první pohled jakoby méně kontrastní obraz, ale řekl bych věrnější barvy (i zde je malý problém s posunem červené), téměř žádné problémy s přepaly, v černé více podrobností, ne tak brilantní bílá
   - Jednoduché ale dobře zpracované DO s intuitivním ovládáním
   - Režim Kino například u analog vysílání velmi dobře redukuje šum a celkem efektně ale s rozumem obrazu subjektivně řešeno pomůže
   - Menší možnosti nastavení obrazu (chybí například vyvážení bílé, berevné posuny RGB apod.)

   Obě televize velmi dobře zvádají HD 720p, ale i downscale 1080i videa, byl jsem velmi spokojen, pozor, ani jedna neumí na žádném vstupu 1080p.

   Obě televize ještě, narozdíl od tvrzení v recenzi, podle mě nejsou vyloženě pro sportovní fajnšmekry, rozhodně například u fotbalu zejména, ale i jinde jsem mition blur viděl a neeliminovali ho ani dostupné technologie. Přesto se s tím spokojím, ale kdekdo by asi raději měl koukat po modelech s 100Hz nebo nově u Sony dokonce 120Hz technologiích, u Sony řada D, u Samsungu řada M, Panasonic v názvu X.

   Já jsem měl nejprve vyhlédnut Samsung a když jsem ho měl k dispozici, byl jsem s obrazem celkem spokojen, na výtky jsem přišel až při krátkém porovnání, ale popíšu jednu věc, která mě na Samsungu velmi vadila a se kterou já osobně měl problém. Už jsem výše popisoval drobné problémy s DO (pomalé odezvy, příliš se musí mačkat, komplikované). Například Zapnutí teletextu a vypnutí je dvěma tlačítky od sebe velmi vzdálenými apod. Ale největší problém pro mě je šíleně pomalé přepínání mezi vstupy. Je totiž řešeno budež v hloubi menu, nebo tlačítkem na DO, kterýom dokolečka vstupy listujete. Jenže vstupů je hodně, každé přepnutí trvá řekl bych tak 1-1,5 sekundy a navíc nelze dopředu na DO namačkat, ale musíte sledovat, jakmile se objeví obraz, můžete teprva znovu stisknout tlačítko. Neměřil jsem to, ale od boku bych řekl, že od analog interního tuneru k 1. HDM to trvalo tak cca 6 sekund a to nemluvím o tom, že mohou být obsazeny třeba všechny HDMI porty. Spekuloval jsem nad tím dlouho, ale zkrátit to nijak neje.

   Sony to má vyřešeno takto:
   Tlačítkem mezi šipkami vždy rozbalíte seznam buď analog stanic (když jste na analogu), nebo digital stanic, nebo externích vstupů a pak už jen rychle šiokami na ten který chcete a potvrdit. Dedikovaným tlačítkem přepínáte mezi všemi vstupy, tedy analog (nebo digital) a externí vstupy a to vždy na vstup, který byl naposled opuštěn. Pak buď dalším stiskem listujete (BTW rychleji než u Samsungu), nebo stisknete to tlačítko mezi šipkami a máte seznam.

   Celkově jsem to tedy vyhodnotil tak, že přes větší možnosti nastavení obrazu u Samsungu a o něco lepší kontrast (subjektivně hodnoceno), se mi jeví jako obrazově a hlavně prakticky použitelnější Sony. Zaprvé škoda, že tento srovnatelný typ stojí skoro o 3 tis více a ještě větší, že když už jsem si ji koupil, mi za 2 dny odešla :( Přesto je asi volba jasná, byť jsem se s prodejcem zatím dohodl na vrácení peněz a vyčkání, až ji bude mét opět skladem, nebo třeba až bude finančně ještě zajímavější.

   Díky za trpělivost s dlouhým příspěvkem.
   Maarty

  20. Uz je asi pozde a jak clovek specha do postele...., tak kdyz na to po sobe kouka, to je hruza tech preklepu.
   No a jen male doplneni k tomu problemu prepinani vstupu, Sony napriklad treba resi i takovou vec, ze kdyz chcete mezi vstupy listovat, nebo mit kratsi zobrazeny seznam, staci nepouzite vstupy v menu oznacit jako "nepouzit" a nejsou zarazeny do seznamu ani do kolecka listovani. Proste Sony jiz dela TV dlouho a zkusenost je zde znat, ergonomie je opravdu, jak pisete i Vy v recenzi, lepsi.

  21. Ahoj,
   minulí týden jsem si dovezl moje nove LCD TV SAmsung LE32R86BD a jak jsem zjistil neumí tento model TV v eúpg česky. I když všude na netu píšou, že ano. Volal jsem na Samsung a tam potvrdili, že o tom vědí, a že se prý na problému pracuje. Pak jsem volal na servis (www.lce.cz) , tam mě řekli, že to prý dělá půlka tohoto modelu, že prej asi zavysí na tom, kde to bylo vyrobeno. Nikde není ani zmínka o tom, kdy, nebo vůbec cokoli o tomoto problému. Radši se to tutlá. A oprava prý bude tak, že vezmete televizi a odvezete do prahy a tam vám v rámci servisního zásahu přehrají sw.
   Jinak , telka je líná, na televizi je to děsný. Ani digitální pozemní tv to neuživý. Sedím od toho 3 metry a mam tam fleky, mapy a tak. Paradoxni je, ze vyborny obraz ma reklama. PC nebo DVD zdroj je super. HDMI jsem ještě nezkoušel. Doufam, ze casem bude adekvatní zdroj signalu pro mé velké rozlišení 1366x798. :))
   Mam sw: T-BDXPDEU00-1009 , fw: T-ST1DEU7-1000
   jenik

  22. Ač to zní nelogicky, české EPG v kompletní dikaritice funguje pokud se za region vybere Velká Británie a nikoliv Východní Evropa.

  23. dnes me toto rekli v tom samem servisu a mohu to potvrdit. EPG funguje. Dokonce to vypada, ze to reaguje i na zmenu pomeru stran. diky. Snad tato informace pomuze i dalsim.

  24. Zdravím,
   mám takový problém, který jsem s pomocí manuálu nevyřešil. V položce "Nastavení" nemohu přejít na následující položky a příp. je zapnout:
   -Režim hry
   -PC
   -Domácí kino na PC
   -Úroveň černé HDMI
   -PIP
   Ohledně PIP: domovské stránky uvádějí, že jej má a manuál neuvádí nic o tom, že u tohoto daného modelu tato funkce aktivovat nelze. Dle manuálu je toto možné nastavit.
   Prosím o radu jak PIP nastavit, resp. aktivovat.
   Předem díky. R.

  25. Vím že o nastavení barev jsou zde odkazy na anglické stránky ale těch nastavení je tam mnoho a podle mne malo komu vyhovují, podělte se prosím s přesnym obrazovým nastavení pro příjem TV analogem, nejlépe fotografiemi, velice děkuji

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.