Jak prodloužit životnost lampy do projektoru?

 • trihalek
  Kategorie
  Říj 26, 2015
  0Komentáře

  Tento blog píši proto, že se chystám na nákup projektoru do domácnosti. Před měsícem jsem byl celkem zmatený a nevěděl, kam se obrátit, kde najít relevantní informace. Pomalu se začínám orientovat. Proto jsem se rozhodl začít psát tento blog o cestě k mému bezchybnému a vhodnému projektoru. Omlouvám se, pokud se Vám nebude zdát, že postupuji logicky. Budu psát o tom, co zrovna řeším. Před týdnem jsem dohledával informace ohledně životnosti lamp v projektoru. Tak snad někomu pomohou:

  S projektory se setkáváme na mnoha místech. Zdaleka se nejedná pouze o školní nebo akademickou půdu. Patří k základnímu firemnímu vybavení. Neobejdou se bez nich hotely a kongresová centra, kulturní domy, volnočasové organizace i restaurace. Stále častěji se projektor objevuje i v domácnostech jako domácí kino a nahrazuje tak televize.

  Uplatnění projektorů je široké, stejně tak i jejich nabídka. Existuje celá řada typů projektorů, které se liší v mnoha technických parametrech a funkcích. Jedno mají společné – srdcem každého projektoru je lampa. Zastává totiž klíčovou funkci projektoru.

  Obdobně jako žárovka ani lampa projektoru nemá neomezenou životnost. Dříve nebo později ji bude potřeba vyměnit. Cena lampy do projektoru přitom zdaleka není nezanedbatelná. A tak se vyplatí zajímat se o její životnost a způsoby, jak ji prodloužit.

  Životnost lampy do projektoru v číslech

  Životnost lampy se průměrně pohybuje v rozmezí 1 000 – 2 000 hodin. Samozřejmě se u jednotlivých lamp značně liší. Konkrétní údaj o životnosti by měl výrobce vždy uvádět v manuálu. Většina lamp do projektorů má životnost 2 000 hodin. To je přes 80 dní nepřetržitého provozu.

  Řada moderních projektorů navíc disponuje funkcí ECO módu. Snížený výkon projektoru a jas obrazu pak provází zvýšená životnost lampy, a to až v řádu desítek procent.

  Co životnost zkrátí?

  Na druhé straně existují i negativní faktory, které mohou životnost lampy v praxi podstatně snížit. Jedná se především o prostředí, ve kterém je lampa umístěna. Nebo způsob manipulace s lampou. Lampa dosahuje stanovené životnosti v běžných provozních podmínkách, kdy jde o
  relativně bezprašné prostředí. Projektor, který bude provozován v prašném, zakouřeném prostředí, navíc každý den 24 hodin denně nonstop, pravděpodobně udávané životnosti nedosáhne.

  Co tedy dělat pro životnost lampy?

  Promítejte v bezprašném prostředí

  Lampě v projektoru škodí zejména prach a nadměrné teplo. Pokud je to možné, spouštějte proto projektor v čistém a bezprašném prostředí. I v relativně čistých provozních podmínkách dbejte na pravidelnou výměnu, nebo alespoň čistění vzduchových filtrů.

  Nechte lampu dýchat

  Zabraňte přehřívání lampy
  také tím, že projektor bude mít kolem sebe dostatek volného prostoru. Kvůli chlazení ponechávejte projektor v zásuvce i po vypnutí a
  snažte se eliminovat výpadky elektrického proudu.

  Netřepat, nemíchat

  Zacházejte s projektorem šetrně, vyhněte se otřesům nebo změnám teplot. Vytvořte pro promítání takové podmínky, aby bylo možné využívat ECO mód!

  A to je vše? Není!

  To je výčet základních zásad, které vedou k delší životnosti. Spolu s dalšími tipy na prodloužení životnosti lampy do projektoru jsou zahrnuty také v názorné infografice z dílny Projektory-Lampy.cz 10 TIPŮ PRO DELŠÍ ŽIVOTNOST PROJEKTOROVÉ LAMPY.

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.