Pátek , 14. 06. 2024

Roland

Bezpečnost ve znamení (nejen) cloudu

23. 01. 2014

23. 01. 2014

Nedávno jsme zveřejnili test antivirů, ve kterém figurovala bezplatná řešení  Avast!, AVG či MSE. Což mě přivedlo na myšlenku věnovat se méně známým programům, které jsou též zdarma. První dva fungují na principu cloudu, třetí je open source.

Autor: ddpavumba, FreeDigitalPhotos.netClaudové řešení má pro antivirové programy výhodu v tom, že nemusíte řešit aktualizace databází, protože ty jsou „někde na internetu“ a k dispozici máte celou síť s velkou výpočetní silou, která pomáhá v rychlé detekci virů. Navíc tím nezatěžujete vlastní procesor a nemusíte řešit aktualizace virových databází, které u některých bezplatných řešení buď musíte dělat ručně, anebo je lze nastavit pouze jednou denně apod. Tímto neduhem netrpí ani jeden z níže zmíněných programů.

 

TIP: Přečtěte si i recenzi ZoneAlarm Internet Security Suite – víc než antivirus a firewall

 

Panda Claud Antivirus Free

Jde o bezplatný software, který je oproti placené verzi ochuzen o některé funkce (firewall, automatickou vakcinaci USB disků či nepřetržitou podporu) a navíc obsahuje reklamu. To z něj stále nedělá „chudého příbuzného“, naopak. Mně osobně se většinou firewally obsažené v antivirech (resp. postupem času k nim „přilepené“ kvůli potřebě nabízet kompletní bezpečnostní balík) moc neosvědčily. A stejně to platí i naopak. Chci antivirus bez balastu kolem. A to přesně Panda splňuje – nabízí rezidentní ochranu, navíc kontroluje síťový provoz.

Ke své plné funkčnosti sice vyžaduje připojení k internetu, vzhledem ke claudovému řešení. Jistou funkčnost nabízí i bez něj. Evidentně tedy omezenou lokální virovou databázi má a udržuje. I když o ní neinformuje.

Nedostatků jsem moc nenašel kromě jednoho – antivirům založeným na jádře ClamAV se nelíbí a hlásí u něj přítomnost malwaru. Férové je říci, že jiná mnou testovaná řešení nic nenašla.

Spolu Pandou můžete nainstalovat (resp. případně musíte tuto možnost zmítnout) bezpečnostní lištu, která vedle toho, že obsahuje vyhledávací pole nebo kontroluje navštívené weby a informuje, jak jsou bezpečné, nabízí i další funkce: předpověď počasí, možnost rychle smazat historii, cookies apod. Nicméně v principu je dle mého názoru zbytečná jako většina adwaru.

K TÉMATU  Jak se asi podepíše krize na elektronice v roce 2009

Zápory Klady
– Některým antivirům se nelíbí + Cloud i omezený offline režim
– Dlouhá první instalace i spuštění + Kontroluje síťový provoz
– Nekontroluje emaily + Boduje v testech antivirů

 

Immunet 3 (powered by ClamAV)

Immunet 3 funguje na principu cloudu, kdy uživateli s ochranou před viry pomáhají i další počítače. Zde si dokonce sami můžete rozhodnout a zapnout, zda-li chcete používat a udržovat lokální virovou databázi (zcela automaticky a pravidelně). Pokud to neuděláte, je vám antivirus bez internetu k ničemu. Proto vyžaduje alespoň elementární počítačovou gramotnost minimálně při instalaci.

V principu zůsavá opět velmi jednoduchým a tedy vhodným i pro neznalé uživatele. Existuje též v placené verzi Plus (ta např. kontroluje rootkity, emaily a nabízí plný offline režim) a pouze při spuštění hlavního okna na ni zobrazuje reklamu. Kromě toho jej shledávám velmi diskrétním a málo náročným s vcelku bohatými možnostmi nastavení.

Pokud byste jej hledali v testech antivirů, budete tak činit marně, stejně jako u ClamWinu. Avšak oba využívají virové jádro ClamAV stejně jako některé hardwarové firewally. To osobně vnímám za vcelku dobrou garanci kvality, jako důkaz místo slibů… :o)

Zápory Klady
– Málo známý produkt + Cloud i omezený offline režim
– Nekontroluje emaily + Málo zatěžuje počítač
– Vyžaduje jistou počítačovou gramotnost + Bez adwaru!

 

ClamWin s doplňkem Sentinel

ClamWin je jediným opravdu svobodným antivirem pro Windows, jaký znám. Je open source a ten mám rád. Bohužel masám vystačí maximálně coby doplňkové řešení k jiným antivirům (nikoliv pak k Immunet 3, mají stejné jádro), protože neposkytuje rezidentní ochranu. I když i to má své řešení, ale neodbočujme.

Co však jeden může vnímat jako nedostatek, jiný uvítá. Díky tomu, že nemá realtime ochranu, nebije se s jinými bezpečnostními programy a může bezproblémů posloužit jako druhý antivirový program pro scanování pevného disku, jste-li více paranoidní či obezřetní.

K TÉMATU  Test LED žárovek: Úsporné i výhodné?

Aktualizace si můžete nastavit od hodinového až po týdenní interval s možností automatické aktualizace hned po spuštění programu. Též si můžete libovolně nastavit pravidelné testování celého počítače či vybraných adresářů apod.

Vraťme se k Sentinelu, který umí přidat rezidentní ochranu. Přesněji umožňuje nastavit, kdy, jak a u jakých programů či adresářů má (nebo naopak nemá) ClamWin automaticky spouštět kontrolu. Takže de facto jde o alternativu rezidentní ochrany. Bohužel tím velmi vytěžuje procesor. Mé Pentium DualCore U4100 chvílemi na 100 %, což není u notebooku zejména při chodu na baterii žádoucí. U výkonných desktopů by to asi nevadilo, ale proč volit toto „šroubované“ řešení, když můžete zkusit Immunet 3 se stejným antivirovým „enginem“. Jako doplňkové řešení (např. k Pandě pro případ, že jste offline) bych jej ale nezatracoval. Tím spíše, že umí kontrolovat poštu v Outlooku, bohužel pouze v něm.

Navíc ClamWin existuje i v portable verzi pro USB disky, takže jím můžete kontolovat cizí počítače, než na svůj flash disk něco nahrajete.

Zápory Klady
– Nemá rezidentní štít + Open source
– Sentinel nadměrně vytěžuje procesor + Nastavení aktualizací
– Spolupracuje pouze s Outlookem + Spolupracuje s Outlookem

 

Jen pro upřesnění dodám, že tento článek neměl za cíl favorizovat určitý software či pošpinit jiný. Sám jsem MSE používal roky (ve spojení ClamWinem), oceňoval jsem hardwarovou nenáročnost i proti nežádoucímu kódu mě chránil dobře. Pokud tedy sami znáte bezplatný antivirus, který používáte, jste s ním spokojeni, klidně se s námi podělte v diskuzi.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Osobně jsem podlehl kouzlu malých 10 až 12palcových notebooků či hybridních tabletů s klávesnicí. Jsou však lidé, kterým na velikosti záleží, i když výkon moderních 4jádrových Atomů by jim zcela stačil i s 2 GB RAM. Pro ty nabízí Umax řešení v podobě ultra-levného 14palcového notebooku…

Závody v pokroku v oblasti umělé inteligence jsou v plném proudu. Jednotlivé společnosti dělají vše proto, aby mohli zákazníkům nabídnout lepší možnosti AI. Po dlouhé době je tu něco, v čem mohou technologičtí giganti skutečně soutěžit. Jedna z nejznámějších technologických společností, Huawei, se zaměří na zvýšení výroby svého AI čipu Ascend 910B na úkor výroby svých telefonů Mate 60, alespoň v jednom závodě.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek