AllShare – Jednoduchý DLNA server nejen pro Samsung televize

 • Lukáš Honek
  Kategorie: Návody, Přehrávače a rekordéry, HTPC, MMC
  Úno 09, 2013
  0× Komentováno
  dlna návod

  Současná elektronika zvládá i zapojení do počítačové sítě a sdílení obsahu. Aktuálně se za standard považuje DLNA komunikace, mnohdy výrobci přejmenovávaná. Třeba „chytrá síť“ u Panasonicu nebo „AllShare“ u Samsungu. Naštěstí jde o kompatibilní technologie a lze s úspěchem použít jednoduchou a účinnou aplikaci od Samsungu, která je zdarma.

   

  Co je to DLNA a k čemu je dobré

  DLNA vzniklo za účelem zjednodušení propojování multimediálních zařízení v domácnostech a sdílení obsahu mezi nimi. To se ale tak docela nepovedlo. Jednoduchost obsluhy, kompatibilitu, potřebné funkce a přehlednost prostředí si představujeme trochu jinak. Ale jednou tady DLNA máme a musíme s ním žít. Obzvláště, když výrobci často nabízejí pouze tento standard.

  K čemu je tedy vlastně DLNA dobré? Třeba tehdy, když si chcete na chytré televizi pustit film, který máte stažený na mobilním telefonu nebo tabletu. A také, když si chcete pustit hudbu uloženou na počítači z blu-ray přehrávače v obýváku. A tak by se dalo pokračovat. Jak na to ale prakticky?

  Když to hodně zjednodušíme, pro využití sdílení v prostředí DLNA rozeznáváme dva nástroje – DLNA server a DLNA klient. Server obsah poskytuje, klient přijímá. Obě funkce jsou dnes ve spotřební elektronice široce dostupné.

   

  Jak na sdílení s DLNA prakticky

  Jako DLNA server umí dnes v základu fungovat třeba přímo počítač s Windows 7 nebo Windows 8. Ale ty to neumí příliš chytře, respektive funkce těchto zabudovaných serverů jsou dosti chudé. Samozřejmě si ale můžeme do systému nainstalovat pokročilejší DLNA server. DLNA server najdeme také přímo v některých zařízeních, jako jsou chytré mobilní telefony, tablety, blu-ray přehrávače, HDD rekordéry, MMC nebo třeba satelitní přijímače. A nakonec také NAS – tedy samostatné síťové disky/úložiště.

  Prakticky ale nejčastěji nastává situace, kdy máme spoustu obsahu na počítači a chceme z něj přehrávat na nějakých dalších zařízeních různě po bytě. Pak přichází na řadu hledání dobrého a nenáročného DLNA serveru. A to je dost problém…

  Hodně se doporučuje třeba PS3 Media Server, který původně vznikl pro sdílení obsahu na Play Station 3, nicméně jde nyní o univerzální a velmi schopný nástroj. Jenže vůbec není snadné jej nastavit. Pokud chcete jednoduše jen nainstalovat aplikaci, lehce nakonfigurovat a přehrávat, doporučili bychom AllShare od Samsungu.

  AllShare je celá rodina funkcí, která dokonce umožňuje sdílet obsah mezi svými zařízeními napříč internetem a nebojí se ani ovládání užitkové spotřební elektroniky, jako jsou pračky, sušičky a podobně. Nicméně pro univerzální použití můžeme sáhnout po jejich aplikaci AllShare PC S/W.

   

  AllShare PC S/W – jednoduchý a výkonný DLNA server

  Abychom konečně zpřístupnili svá multimédia z počítače dalším přístrojům, nainstalujeme si aplikaci AllShare PC S/W (stahujte zde). Aplikace je i v českém jazyce. Instalace spočívá pouze v potvrzení souhlasu s podmínkami užití a následně již poběží služba tohoto DLNA serveru. 

   

   

  Instalace i nastavení jsou jednoduché, viz video (pro lepší zobrazení přepněte na HD). Ihned po instalaci jsou do DLNA nasdíleny výchozí mediální složky Windows a snadno si přidáte další. AllShare server také vyžaduje, abyste přístup k tomuto sdílenému obsahu pro konkrétní přístroje povolili. Najde je buď průvodce na začátku, nebo se vás AllShare zeptá po jejich připojení do sítě (sám je detekuje). Toto sdílení funguje spolehlivě napříč všemi přístroji, které jsou certifikovány jako DLNA. Na videu můžete vidět, jak vypadá přístup ke sdíleným složkám na blu-ray přehrávači Samsung BD-ES5000. A podobné je to u mnoha dalších. AllShare jako takový toho umí více, třeba ovládání dalších přístrojů, ale to již není funkce tak široce kompatibilní...

   

   

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.