Pátek , 29. 03. 2024

Taťána

XBMC pro Android je na světě – udělejte si HTPC třeba z mobilu či tabletu

04. 02. 2013

Chytré “obývákové“ počítače to nyní mají zase o kousek snazší. Doposud jsme při jejich stavbě preferovali x86 platformu, která i přes veškeré snahy nebyla vždy úsporná. XBMC je známá nadstavba systému, která je určena pro přehlednou prezentaci dat na televizorech a snadné ovládání. Nyní stačí vzít jakékoli novější Android zařízení a proměnit je na multimediální set-top-box.

HTPC v podobě Android zařízení (převážně zastoupených platformou ARM) asi zatím nebude tak variabilní, jako x86 počítače. Ale bezzubá také nejsou. Najdeme pro ně na trhu třeba USB televizní tunery. K síti se také připojí, HDMI výstupy také nejsou nic neobvyklého… to vše při minimální spotřebě a přitom dostatku výkonu pro přehrávání multimédií nebo třeba hraní her.

 

K čemu je XBMC vůbec dobré

XBMC vzdáleně připomíná prostředí Media Center z Windows. Má svůj specifický přístup k ovládání, ale zvyknout se na ně dá (je zde cítit, že jde o produkt od technických nadšenců, kteří na laiky zrovna dvakrát ohledy neberou).

V XBMC můžete v jednotném prostředí přehrávat hudbu, videa, fotografie, sledovat média z internetu, spouštět aplikace ze systému a mnoho dalšího. To vše je přizpůsobeno televizní obrazovce a snadnosti ovládání.

Vzhledem k obrovskému množství zařízení běžících na Androidu a jejich neustále klesající ceně je dostupnost XBMC pro tuto platformu opravdu užitečná. Zatím jsme XBMC pro Android ve verzi 12 nenašli na Google Play. Nicméně stačí pohledat internet a můžete si je nainstalovat přímo z instalačního APK souboru.

 

Vyzkoušeli jsme XBMC na tabletu

XBMC 12 zvané Frodo předpokládá verzi systému Android 4 a vyšší, nicméně může údajně běžet i na verzi 2.3. Pokud jde o hardware, tak zmiňována je platforma nVidia Tegra 3 a vyšší či podobně výkonný hardware. Opět ale platí, že vývojáři zde spíše nadsadili a provozovat tuto nadstavbu můžeme i na slabším hardwaru.

 

 

XBMC pro Android ještě čeká dlouhá cesta. Ale budoucnost má dost možná velmi světlou

 

Ostatně XBMC jsme zkoušeli i na mini počítači Raspberry Pi, který je na tom s výkonem dost bledě. A přesto tam XBMC fungovalo. Pohodlné to ale příliš nebylo. Na druhou stranu, Raspeberry Pi má opravdu slabou hardwarovou výbavu a trumfne jej dnes kdejaký mobilní telefon. XBMC 12 navíc aktuálně přichází s verzí optimalizovanou přímo pro Raspberry.

Ale zpět k XBMC pro Android. Nainstalovali jsme zhruba 50 MB aplikaci na tablet Ainol Venus, který má 1 GB RAM a 4jádrový procesor. XBMC na něm běhalo velmi dobře. Rozhraní jako takové je svižné, ale u některých formátů ještě nefunguje hardwarová akcelerace přehrávání, což se projeví u HD videí. Ale sami tvůrci o této verzi tvrdí, že je první a že před sebou mají ještě hodně práce…

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není lepší věci pro zrychlení počítače nebo notebooku, než přechod z klasického plotnového disku na SSD. Ať už v podobě SATA SSD, nebo lépe NVME M.2. Nástrojů na migraci dat ze starého disku na nový zdarma je ale docela málo.
Tato věc patří do trochu jiného soudku, než běžně testujeme. Značka TrueLife patří do portfolia české společnosti elem6, které čítá také značku Lamax. Zaměřuje se na elektroniku určenou k péči o zdraví či tělo jako elektrické kartáčky, chytré váhy či teploměry, tlakoměry. S jednou takovou novinkou vás zkusíme v rychlosti seznámit.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek