XBMC pro Android je na světě – udělejte si HTPC třeba z mobilu či tabletu

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Novinky, HTPC
  Úno 04, 2013
  2× Komentováno
  xbmc android

  Chytré “obývákové“ počítače to nyní mají zase o kousek snazší. Doposud jsme při jejich stavbě preferovali x86 platformu, která i přes veškeré snahy nebyla vždy úsporná. XBMC je známá nadstavba systému, která je určena pro přehlednou prezentaci dat na televizorech a snadné ovládání. Nyní stačí vzít jakékoli novější Android zařízení a proměnit je na multimediální set-top-box.

  HTPC v podobě Android zařízení (převážně zastoupených platformou ARM) asi zatím nebude tak variabilní, jako x86 počítače. Ale bezzubá také nejsou. Najdeme pro ně na trhu třeba USB televizní tunery. K síti se také připojí, HDMI výstupy také nejsou nic neobvyklého… to vše při minimální spotřebě a přitom dostatku výkonu pro přehrávání multimédií nebo třeba hraní her.

   

  K čemu je XBMC vůbec dobré

  XBMC vzdáleně připomíná prostředí Media Center z Windows. Má svůj specifický přístup k ovládání, ale zvyknout se na ně dá (je zde cítit, že jde o produkt od technických nadšenců, kteří na laiky zrovna dvakrát ohledy neberou).

  V XBMC můžete v jednotném prostředí přehrávat hudbu, videa, fotografie, sledovat média z internetu, spouštět aplikace ze systému a mnoho dalšího. To vše je přizpůsobeno televizní obrazovce a snadnosti ovládání.

  Vzhledem k obrovskému množství zařízení běžících na Androidu a jejich neustále klesající ceně je dostupnost XBMC pro tuto platformu opravdu užitečná. Zatím jsme XBMC pro Android ve verzi 12 nenašli na Google Play. Nicméně stačí pohledat internet a můžete si je nainstalovat přímo z instalačního APK souboru.

   

  Vyzkoušeli jsme XBMC na tabletu

  XBMC 12 zvané Frodo předpokládá verzi systému Android 4 a vyšší, nicméně může údajně běžet i na verzi 2.3. Pokud jde o hardware, tak zmiňována je platforma nVidia Tegra 3 a vyšší či podobně výkonný hardware. Opět ale platí, že vývojáři zde spíše nadsadili a provozovat tuto nadstavbu můžeme i na slabším hardwaru.

   

   

  XBMC pro Android ještě čeká dlouhá cesta. Ale budoucnost má dost možná velmi světlou

   

  Ostatně XBMC jsme zkoušeli i na mini počítači Raspberry Pi, který je na tom s výkonem dost bledě. A přesto tam XBMC fungovalo. Pohodlné to ale příliš nebylo. Na druhou stranu, Raspeberry Pi má opravdu slabou hardwarovou výbavu a trumfne jej dnes kdejaký mobilní telefon. XBMC 12 navíc aktuálně přichází s verzí optimalizovanou přímo pro Raspberry.

  Ale zpět k XBMC pro Android. Nainstalovali jsme zhruba 50 MB aplikaci na tablet Ainol Venus, který má 1 GB RAM a 4jádrový procesor. XBMC na něm běhalo velmi dobře. Rozhraní jako takové je svižné, ale u některých formátů ještě nefunguje hardwarová akcelerace přehrávání, což se projeví u HD videí. Ale sami tvůrci o této verzi tvrdí, že je první a že před sebou mají ještě hodně práce…

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  2 Komentáře

  1. XBMC pro Android je už uvolněno už trošku dýl, nejedná se o zas tak horkou novinku. Na čtyřjádrovém procesoru ARM s 1 GB RAM jde spustit téměř jakákoliv aplikace ze světa Linuxu optimalizovaná pro běh na ARM procesoru..,spíš by bylo s podivem , kdyby to nešlo. Co takhle napsat na jakých ARM procesorech je možné tuto aplikaci provozovat, nebo vyzkoušet nejslabší možnou HW konfiguraci ARM, RAM a verzi Andoidu? To by pak byl aspoň přínosný článek. Pro Raspberry Pi je optimalizované XBMC k dispozici od jara minulého roku ve dvou různých projektech. Díky HW akceleraci grafického čipu v Raspberry Pi (výkonnější než v iPhone :-)) na něm plynule běží HD v plném rozlišení a 60Hz. Pro autora - na Raspbery Pi se XBMC ovládá přímo ovladačem televizoru, ke kterému je přes HDMI připojena a ovládání je zpracováno doslova luxusně. Nic jiného není k ovládání potřeba. To vše za 35 liber v plné verzi, ve verzi bez RJ45(je možné připojit WiFi do USB) za 25 liber :-). Spotřeba 2,5W - 3W při provozu. Nic levnějšího a úspornějšího s podobným výkonem není k dispozici.

  2. XBMC pro Android tu sice je již déle, ale ne ve finální verzi. A ani ta bohužel neakceleruje až tak dobře HD video, takže ani 4jádrový procesor je nepřehraje plynule. Samozřejmě to budeme sledovat dále a testovat na dalších přístrojích. Seznam podporovaného HW je velmi obsáhle zveřejněn na webu projektu XBMC.

   Raspberry Pi je super věcička, s tím souhlasíme. V začátku se ale prodávala i ta lepší verze B jen s 256 MB RAM a na HTPC to prostě nestačilo. Alespoň ne nám. (Respektive možná by to stačilo, ale chtělo by to něco svižnějšího, než XBMC nad linuxem). S pozdější verzí s 512 MB RAM to může být lepší, nicméně i tak HTPC si žádá trochu více výkonové rezervy...

  CAPTCHA
  Vyřešením této otázky prokážete, že nejste robot.
  mami_ka:
 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.