Šifrujte disk s VeraCrypt – nástupcem dynastie TrueCrypt

 • Igor Viduna
  Kategorie: Návody,
  Lis 22, 2016
  0× Komentováno

  Známému open source programu pro šifrování celých diskových oddílů jsme se věnovali, když byl pohřben autory projektu – prý, protože už nebyl takový program potřeba. A to navzdory neustále se zvyšujícímu počtu hrozeb z internetu. Kódu se však po několika letech chopili jiní a vzkřísili jej do podoby VeraCryptu.

  A protože šlo a jde o užitečný program, navíc zcela zdarma, zaslouží si naši pozornost. Objevili jsme ho vcelku nedávno a jde o duchovního nástupce TrueCryptu 7.1a (poslední verze) a velmi podobně i funguje. Šifruje systémový oddíl, jakékoliv jiné diskové oddíly (vč. paměťových karet či flash disků) a vytvoří i skrytý oddíl.

  TIP: TrueCrypt zemřel - ať žije král!, Bezpečnost ve znamení (nejen) cloudu

  Dle autorů přidal nějaké nové funkce, zejména propracovanější šifrovací algoritmy, které umí lépe odolat atakům hrubou výpočetní silou: „Kupříkladu u šifrování systémového oddílu využívá TrueCrypt metodu PBKDF2-RIPEMD160 s 1 000 iterací, zatímco my ve VeraCrypt jich používáme 327 661. Pro standardní šifrované datové kontejnery a ostatní diskové oddíly TrueCrypt používá ve většině 2 000 iterací, ale VeraCrypt používá 655 331 pro RIPEMD160 a 500 000 iterací pro SHA-2 a Whirlpool.“ Kdo tomu rozumí, tleská, ostatní nechť smeknou před těmi vysokými čísly.

  TIP: Kde můžete nakazit jadernou elektrárnu USB diskem? V Rusku!

  Nyní stručně popišme, jak program funguje. Běžně běží na pozadí systému (existuje i ve verzi pro USB disky) a po spuštění si najdete písmeno, kterému přiřadíte jeden ze zašifrovaných oddílů, zadáte dříve definované heslo při jeho šifrování a disk se připojí. V průzkumníkovi vidíte původní disk jako řekněme třeba D: (ten se jeví jako nenaformátovaný), po přihlášení se šifrovaný disk zobrazí jako např. E:. S tímto diskem pracujete naprosto běžně a vše, co sem uložíte, je zašifrováno.

  Sám autor upozorňuje, že připojení šifrovaného oddílu může trvat trošku déle. A trvá...

  Pro běžné (trochu zkušenější) uživatele budiž užitečnou informací, že program existuje v češtině, podporuje řadu operačních systémů (32 i 64bitových). Vybrat si můžete z řady metod šifrování, přičemž každá znamená jiné zatížení procesoru a sami si to můžete programem vyzkoušet v testu výkonu (viz obr. výše). Kladem jistě bude, pokud váš procesor hardwarově podporuje šifrování AES, což zvládá například i Intel Atom.

  Zdroje: VeraCrypt homepage, SourceForge.net

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

  CAPTCHA
  Vyřešením této otázky prokážete, že nejste robot.
  ma_inka:
 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.