Univerzální zdroj pro notebooky – pozdě, ale přece?

 • Igor Viduna
  Kategorie: Novinky, Přenosná zařízení
  Led 02, 2014
  2× Komentováno
  Autor: Iamnee, FreeDigitalPhotos.net

  Je to již pár dní, kdy IEC – International Electrotechnical Commission –, oznámila vydání prvních globálně přijatelných specifikací univerzálního externího zdroje pro širokou škálu notebooků. Co ji k tomu vedlo?

  Autor: Iamnee, FreeDigitalPhotos.netKaždý majitel laptopu to zná – zdroj musí nosit neustále s sebou, protože nebývají zpravidla kompatibilní ani mezi modely stejného výrobce, natožpak napříč značkami a generacemi. Bývá proto velmi nepravděpodobné, že byste v práci našli stejný zdroj ke svému notebooku. Alespoň já jsem to tak zažíval, protože IT manažeři, které jsem poznal, neměli ve zvyku nakupovat do firmy stejnou značku výpočetní techniky, místo toho volili o mnoho promyšlenější strategie: „každá ves jiný pes“, „ber, kde ber“, „všechno se počítá, co procesor má“ apod.

  Nebudeme vás napínat. Za iniciativou stojí snaha snížit kvantum elektroodpadu. Dle údajů IEC se každý rok prodají miliardy zdrojů pro notebooky, které v průměru váží 300 až 600 g. A množství takového odpadu, navázaného na elektrické adaptéry, prý ročně činí půl milionu tun ročně! S rozbitým přenosným počítačem nejspíše často v koši mizí zbytečně i nabíječka.

  Norma IEC 62700, Technické specifikace: DC napájení pro notebook, zohledňující vstupy odborníků z mnoha zemí, se dočkáme již začátkem letošního roku.

  V roce 2011 organizace „spáchala“ to samé s nabíječkami pro mobilní telefony. A, jak zdůraznil Frans Vreeswijk, generální ředitel IEC, standard byl mobilním průmyslem akceptován a již začíná pomáhat s omezováním množství odpadu. Přejme jim úspěch i na poli notebooků.

   

  Mezinárodní elektrotechnická komise (IEC) vznikla v roce 1906. Její působnost je celosvětová s centrem v Ženevě. Cílem práce cca 10 000 odborníků je vytvářet a hlasováním v národních komisích schvalovat mezinárodní normy. Úzce spolupracuje s Mezinárodní organizací pro normalizaci (ISO; viz ISO/IEC 26300:2006, Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.0), Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) i s několika významnými standardizačními organizacemi jako IEEE. V současnosti má IEC 82 členských států (mezi které patří i Česká republika) a dalších 82 států má přidružené členství (Affiliate Country Programme).

  Zdroje: IEC, Wikipedie

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  2 Komentáře

  1. U mobilů je to hezké, ale samozřejmě by tu nesměl být Apple, který to obchází idiotskou redukcí, kterou sebou nikdo nenosí. A u MacBooků to bude to samé...

  2. Je dobře že občas vítězí zdravý rozum a ochrana životního prostředí nad obchodem.Každému z nás se asi doma "válí" ve skříni pár drobností které by mohly sloužit dál , ale nejde to minimálně bez výměny konektoru nebo použití adaptéru.

  CAPTCHA
  Vyřešením této otázky prokážete, že nejste robot.
  kapal_na: