Rok 2035: auta bez volantu a pedálů – FBI se bojí...

 • Igor Viduna
  Kategorie: Novinky, Car audio a GPS navigace
  Črv 18, 2014
  0× Komentováno

  Dle inženýrů z IEEE se máme v roce 2035 dočkat autonomních vozů bez pedálů i volantu. Těžko se tomu věří, ale FBI již nyní varuje, že takové vozy mohou sloužit jako „vražedné zbraně“.

  Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) před pár dny pořádal konferenci, kde se více než 200 akademiků, inženýrů a odborníků na elektroniku či studentů a úředníků shodlo, že v průběhu cesty a plně automatickým vozům se dočkáme několika milníků:

  • 2030 – zmiznou zpětná zrcátka, ruční (nouzové) brzdy či klaksony, což může být dosti frustrující,
  • 2035 – nebude již potřeba ani volant, pedály.

  TIP: Americká armáda úspěšně prezentovala konvoj automobilů bez řidiče

  Nahradí je senzory, asistenční programy i podrobné GPS mapy. Google obdobný vůz zkouší (max. rychlost 25 Mph), během letošního léta plánuje 100 prototypů a věří, že za pár let dokáže vozítko nasadit v pilotním programu v reálném provozu.

  Auta bez řidiče s sebou nesou nejden problém. Dalším jsou zákony, které neumožňují provoz takových dopravních prostředků na veřejných silnicích. I na to má IEEE odpověď. 75 % respondentů si myslí, že všech 50 amerických států bude vývoj legislativou následovat. „V průmyslu jsme mohli sledovat neuvěřitelný pokrok v oblasti aut bez řidiče...,“ říká Fellow Alberto Brogg, profesor University of Parma v Itálii a zakladatel VisLab. 

  TIP: Autobus budoucnosti jménem Willie, Zloději vjeli do obchodu autem

  A to zdaleka není vše, ozývají se i hlas FBI, která se obává zločinců či terorismu. Riziko vidí v možnosti „multitaskingu“, tzn. špatní hoši budou moci provádět během jízdy věci, které vyžadují obě ruce, což při řízení volantem nelze.

  Auta bez řidičů inspirují filmaře již po léta...

  Hned nás si jistě vybavíme zběsilé střílení z okénka během toho, co bude váš vůz řídit. Či vůz naditý výbušninou jedoucí ke svému cíli. Na druhou stranu zpráva upozorňuje také na možnost radikálního snížení dopravních nehod. A konečně i FBI se domnívá, že legislativa se přizpůsobí a „pustí podobná auta na silnice“ do 5 až 7 let.

  Zdroje: AutoblogGreen, The Guardian

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

  CAPTCHA
  Vyřešením této otázky prokážete, že nejste robot.
  ma_inka:
 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?