Raspberry Pi: Postavíte si vlastní MMC za pár stovek?

 • administrator
  Kategorie: Novinky, HTPC, MMC
  Bře 01, 2012
  14× Komentováno

  Znáte všechny ty multimediální síťové přehrávače typu Xtreamer, IAMM, eGreat a mnohé další? Nejsou nejlevnější. Raspberry Pi je přitom hardware velmi podobný těmto produktům a stojí pár stokorun. Co vlastně má umět a bude to dobrá platforma pro případné vlastní MMC?

  Raspberry Pi jsme otestovali jako HTPC - přečtěte si recenzi

   

  Raspberry Pi je kompletní miniaturní počítač velikosti blízký kreditní kartě. Je postavený kolem Broadcom BCM2835 – integrovaného systému na jednom čipu (SoC), který tvoří procesor ARM1176JZF-S na frekvenci 700 MHz, grafické jádro VideoCore IV GPU s podporou přehrávání FullHD videa (1080p30 h.264/MPEG-4 AVC high-profile decoder) a celkových 256 MB RAM.

  Počítač velikosti kreditky, co přehraje FullHD video a spotřebuje maximálně 3,5 W se již začal prodávat za 35 dolarů (700 korun). Bohužel byl okamžitě vyprodán...

  Mimořádně zajímavá je cena. 25 nebo 35 dolarů, podle modelu, který si zvolíte. To je v případě lépe vybaveného modelu necelých 700 korun! Pokročilejší model B má na rozdíl od modelu A navíc jeden USB konektor (celkově 2) a disponuje integrovanou LAN. Oba pak mají HDMI grafický a zvukový výstup a slot pro SD karty. Maximální spotřeba má činit 3,5 Wattu.

  Pokud si tuto platformu zavřeme do pěkné krabičky, připojíme dálkový ovladač, mohlo by jít díky schopnosti přehrávat širokou škálu multimédií o zajímavé řešení pro geeky. Samozřejmě za předpokladu, že pro něj vznikne nějaký zajímavý software. Sice již nyní můžeme zvolit Linux, ale bude na komfort plnotučného systému Raspberry Pi stačit? Asi ne, proto přijdou vhod upravené distribuce zaměřené právě na MMC činnost. Pokud budou, máme se na co těšit. Jakože XBMC již bylo portováno, takže je napůl vyhráno...

   

  Ukázka přehrávání videa na Raspberry Pi

  Start systému XBMC a práce s médii

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  14 Komentáře

  1. Je to tak malé, že by to nemusel být tak velký problém, jako shánět krabičku pro zesilovač. Bez lidové tvořivosti to ze začátku nepůjde, ale jinak vzhledem k popularitě produktu se určitě objeví dost doplňků přesně na míru.

  2. Tak již je v prodeji (na základě poptávky učiněné před měsícem mi nyní přišel mail s odkazem pro objednání). Ale 33 liber s poštovným je tedy docela dost...

   PS: a to není apríl :)

  3. To, že mě zkásli o číslo kreditky bohužel neznamenalo, že to hned odesílají :( pořád se čeká... údajně snad odeslali jen 10 tisíc kusů a dalších 200 tisíc objednávek je ve frontě a uspokojena by měla být až někdy v červnu-červenci.

  4. Dnes nám taky jeden konečně dorazil. Zkusíme openELEC a možná XBMC a uvidíme. Ale moc si od toho neslibujeme. Vzhledem k výkonu a nakonec i nehezké výsledné ceně nejde o žádný zázrak...

  CAPTCHA
  Vyřešením této otázky prokážete, že nejste robot.
  _aminka:
 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.