Přinesou mini-ITX desky se Sandy Bridge Celerony do HTPC svěží vítr?

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Novinky, HTPC
  Říj 30, 2012
  3× Komentováno
  microatx

  V segmentu nejmenších počítačů, které se často hodí i jako HTPC, se ponejvíce potýkáme s vysokými cenami, nebo slabým výkonem. Nové základní desky pro platformu Intel se Sandy Bridge Celerony by mohly být jednak levné a hlavně podstatně výkonnější, než ty na platformě Atom a možná i Brazos.

  Pokud vám nevyhovuje žádný z produktů spotřební elektroniky, zbývá vám jediná možnost. Postavit si vlastní multimediální stroj – HTPC. Není to levné, pro mnohé ani úplně snadné, ale i my jsme se snažili v této oblasti být nápomocní.

  Před nějakou dobou jsme například skládali HTPC na platformě AMD Brazos. Té konkuroval Intel se svými atomovými deskami, ale ty patřili vždy k těm výkonově slabším. Novou alternativou mohou být uváděné desky s procesory Intel Celeron 847, například Biostar NM70I-847. Její cena spadá pod 2 tisíce korun.

  Jde o klasické mini-ITX desky s jedním rozšiřujícím PCI-express slotem. Desky mají integrovaný úsporný mobilní procesor Intel Celeron 847 z moderní rodiny Sandy Bridge. Ten má 2 jádra na 1,1 GHz a spotřebu do 17 W. Integrována je i grafický čip Intel HD Graphics, což bude tradičně největší slabina intelovských platforem vůči těm od AMD. Ale pro HTPC by to postačovat mělo. 

  Biostar NM70I-847 může být zajímavou volbou do HTPC. Více viz specifikace výrobce...

   

   

   

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  3 Komentáře

  1. To vypadá dobře. Hlavně se mi líbí to, že má rovnou "integrované" řešení pro napájení externím "notebookovým" adaptérem - tedy žádné další investice do "chcípajícího" PicoPSU nebo drahého pasivního ATX zdroje. U téhle desky to tedy vypadá, že ten adaptér musí mít výstupní napětí 19V - což zas tak moc nevadí, protože to je nejběžnější napětí, ale šikovnější byla "Atomová" deska Intel D2800MT Marshaltown - té stačil libovolný adaptér s výstupním napětím od 8 do 19V z šuplíkových zásob":
   https://www-ssl.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/product...

   I tak je ale tohle řešení šikovnější a levnější, než deska s "klasickým" napájením a k ní PicoPSU nebo "pasivní" ATX zdroj:
   http://www.legitreviews.com/article/2122/4/

  2. Ten adaptér je možná i v ceně (?). Škoda, že to dali do tak malé krabice a rozšíření je možné jen přes 1 x PCIe mini slot (Half size) anebo holt přes USB.

   Jinak od napsání této zprávy se produkty s touto platformou roztrhl pytel, ceny šly dolů a je tu třeba i mikroATX deska http://zakladni-desky.heureka.cz/msi-c847ms-e33/#c430 a mnohé další. Fakt škoda, že ty větší desky nemají integrovaný zdroj pro adaptér :(

  CAPTCHA
  Vyřešením této otázky prokážete, že nejste robot.
  k_palina:
 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.