„Neopouštěj staré věci pro nové, i když barva šediví a prýská,“ zpívá Jaroslav Uhlíř v jedné ze svých písní. A přesně tohle jsem si řekl při přemýšlení, jak naložit s letitým audio přístrojem Daewoo ACD-510M Submarine...
CD přehrávač již nefunguje, rádio lze poslouchat pouze v mono módu, kazety již nemám a audio vstup postrádá, aby šel využít jako externí reproduktor například k počítači. Kutil nejsem. Tak co s ním? Odvézt do sběrného dvora a koupit nový, volí nelítostná logika konzumu řízená neviditelnou rukou trhu. (Tento pojem mimochodem nevymyslel Václav Klaus, ale již předním Adam Smith.)
Chvílji jsem vzdoroval, zalovil v paměti a vygooglil si kazetový adaptér, který dokáže zastaralému přehrávači doslova vtělit audio vstup. Tím otevírá nové obzory jeho použitelnosti. Nejspíš o tom slyšel každý z nás a někdo jej třeba měl i ve starém autorádiu, tak proč hned článek na web?
Proč ne? A hlavně, ta věc stála pouhých 29 Kč. Nešlo ji nekoupit už z pouhé zvědavosti. Může tohle vůbec fungovat?
Pokud nelze adaptér otočit (např. v autorádiu) a zavazí vám audio kabel, lze jej vytáhnout druhou stranou, stačí povolit 4 šroubky, rozebrat, prohodit a sešroubovat...
Světe div se, funguje to! Ne napoprvé. Stačilo kazetu vložit do mechaniky obráceně, než radí výrobce na obalu, a bylo to. Výsledný zvuk je dokonce stereo a neslyším skoro žádný rušivý šum, který by tam nebyl při přehrávání běžné kazety. Jak to vím? Kazetu jsem si pustit, nakonec jednu vlastním, byla uvnitř dvířek přehrávače.
Hlava drží nakřivo a přesto to jede...
Výsledek mě odzbrojil a plně uspokojil i přes kratší vstupní kabel. Ve sklepě se mi přece povaluje zbytečná audio „prodlužka“. Nevím, jak dlouho to celé bude fungovat, kdekdo se mi jistě vysměje, poklepe si prstem na čelo. A já se komukoliv ani leckomu rozhodně divit nebudu. Souhlasím, je to banální.
Ale ta věc v ceně bochníku chleba dělá, co má. Navíc dvě jiné věci nemusí nutně na skládku a mohou sloužit, což mě těší. A v neposlední řadě nejsem tak bohatý, abych zbytečně kupoval drahé věci. Dobrý den.
Aktuální cena Kazetový adaptér v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )
Zápory | Klady |
---|---|
- Krátký audio kabel | + Cena, cena, cena, ... |
- Pouze v černé barvě :o) | + Funguje |
- Konektor není pozlacený :o) | + Stereo |
Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.
Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?
© 2007-2022 všechna práva vyhrazena | tiráž & kontakty | inzerce | podmínky užití | RSS | ISSN 1802-9000
Používat podobné přístroje ve funkci aktivních reproduktorů k počítačům, notebookům, MP3 přehrávačům, mobilům atd. je myšlenka správná. Ve většině případů to hraje lépe než aktivní bedničky k počítači za pár stokorun a v případě lepších "Hi-Fi věží" může být zvuk pro běžného smrtelníka velice pohodový. Navíc se tím prodlouží život přístroji, který by jinak mohl skončit na smetišti, takže je to správné i z ekologického hlediska.
Jediná komplikace je přesně ta, na kterou jste narazil vy - tedy chybějící linkový vstup (Line-in neboli AUX). Řešení s kazetovým adaptérem je sice jednoduché, ale většinou to zvuk degraduje, což je škoda.
Bez zásahu do přístroje se nabízí ještě použití FM transmiteru (vysílače). Je to ale výrazně dražší než kazetový adaptér, takže se to vyplatí jedině v případě, že člověk už nějaký FM transmitter má. Taky to komplikuje fakt, že většina FM transmitterů je uzpůsobena pro použití v autě, takže je nutné napájení přes autozásuvku pro zapalovač cigaret. Napájecí adaptéry z 230V střídavých na 12V stejnosměrných s touto autozásuvkou sice existují, ale jsou to další peníze. U vás to navíc degraduje fakt, že tuner nemá stereo dekodér. Čili tato cesta taky není přímá.
Škoda je, že nejste kutil, nebo nemáte nějakého třeba v rodině nebo mezi kamarády. Daewoo ACD-510M má totiž mechanický přepínač vstupů Tuner/Tape/CD, takže vytvoření AUX vstupu by nemělo být složité. Stačilo by odpojit kablík (či přerušit vodivé cesty na plošném spoji) vedoucí od CD mechaniky ke kontaktům na přepínači vstupů a místo nich zapojit přívodní kablík. Asi by se ani nemusela řešit panelová CINCH zásuvka na přístroji. Stačilo by na vhodném místě vyvrtat do zadní stěny přístroje otvor a tudy protáhnout kablík dovnitř. Jako kablík se dá použít běžná šňůra, která má na jednom konci stereo JACK ("sluchátkový" JACK) a na druhém konci dva konektory CINCH (nebo JACK či cokoli jiného). CINCH konektory se odstřihnou, vodiče odizolují a přiletují - společná zem (stínění) na zem v přístroji, "živé" vodiče (vnitřní žíly) na kontakty přepínače vstupů.
Pro úplnost dodávám, že servisní manuál je ke stažení např. zde:
http://elektrotanya.com/daewoo_acd-510m.pdf/download.html
Děkuji, přesně tak jsem přemýšlel. Není to o tom, že bych neměl peníze na nový mini systém či reproduktory, ale mám hloupou vlastnost vytvářet si k věcem vztah, snažím se je držet při životě, protože mám radost, když věci žijí a slouží (což třeba u mého prvního auta nebylo ani moudré, asi ani ekologické, ekonomické rozhodně ne). Navíc se mi to rádio prostě líbí.
Rádio má stereo tuner, jen šumí mnohem více než mono, což se stává i "v lepších rodinách"... :) Ale s tím FM transmitorem, to je též zajímavý nápad, jen ten adaptér 220V/12V, to jsou určitě nějaké dvě stovky. Ale jako možnost "bezdrátových reproduktorů" např. z postele (mám u ní zásuvku) to nezní jako špatný nápad, protože i ten mám právě doma nevyužitý s Aux-in. Zbavil bych se tím dlouhého kabelu, vidíte to mě nenapadlo. I když ta kazeta mě zkrátka nadchla cenou. :o)
Děkuji za reakci.