Evropská komise chce ODF

 • Igor Viduna
  Kategorie: Novinky,
  Led 14, 2014
  2× Komentováno
  Autor: Stuart Miles, FreeDigitalPhotos.net

  Všechny evropské instituce by měly být schopny používat Open Document Format (ODF) pro vzájemnou komunikaci i výměnu informací s občany, doporučuje vicepresident Evropské komise Maroš Šefčovič.

  Takto stručně zněla jeho odpověď na otázku Amelie Andersdotter, poslankyně Evropského parlamentu za Pirátskou stranu. Ta v listopadu položila EK celkem pět otázek na téma editovatelných formátů elektronických dokumentů.

  Hlavní „message“ obsažená v odpovědi zni: „Pro výměnu s vnějším světem, včetně občanů a jiných orgánů veřejné správy, je přístup jasně otevřený. " U neměnných dokumentů se doporučuje všem evropským institucím podporovat jako minimální počet dvě normy ISO – Open Document Format ( ODF) a Office Open XML (OOXML).

  To zní sice krásně, ale například Maël Brunet, ředitel OpenForum Europe, poukázal na to, že v reálu tomu tak nebývá – často je používán formát PDF (ne nelogicky) či OOXML ve verzi od Microsoftu. Formát ODF bývá v takových případech používán pouze na požádání a dokumenty mohou obsahovat chyby ve formátování. A to může způsobovat problémy.
   

  Zdroj: EK - Open source observatory

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  2 Komentáře

  1. Už asi dva roky používám pouze Libreoffice a MSO jsem už dávno úplně odinstaloval a vůbec si nestěžuji , otevřu vše a navíc ovládání LO je podstatně lepší než MSO. Nikdy jsem si nezvykl na ten pás ikon a to jsem měl MSO 2007 snad do roku 2011. LO je dobrá volba a ušetří peníze institucím.

  2. Dobrý den,
   souhlasím s Vámi. OpenOffice používám opravdu již léta snad od verze 1.x a od té doby urazily obrovský kus cesty!

   A když si uvědomím, jaké problémy mohou mít s kompatibiloutou různé verze MS Office (typicky starší verze s .docx či .xlsx bez compatibility packu), tak občasné nepřesnosti při otevření MS dokumentů v OO jsou snesitelné. Občas jsem jen musel využít ExcelViewer a to je vše. Na problémy s vlastními formáty jsem u OO nenarazil nikdy.

  CAPTCHA
  Vyřešením této otázky prokážete, že nejste robot.
  k_palina: