Jak hraje supermarketové DVD za osm stovek?

 • Lukáš Straka
  Kategorie: Recenze, Přehrávače a rekordéry
  Pro 23, 2007
  7× Komentováno
  Při tradičním předvánočním běsnění klidu a míru po super-hyper-marketech jsme pro vás do nákupního košíku přihodili kromě pochutin, nových spoďárů a množství lahodných tekutin, také jeden klasický diskontní “noname“ DVD přehrávač za neodolatelnou vánoční cenu. No nekupte to, když je to tak levné. Ale jestlipak to taky aspoň trochu hraje…

  Smarton SM DV 11

  Název, pod kterým se produkt prodává sice v supermarketu nehraje podstatnou roli, ale pro pořádek uvedeme, že se nám dostal do spárů Smarton SM DV 11. Krabička rozměry opravdu malá. Žádná hifi šířka, ale pouhých 22cm. Inu i plech začíná být drahý i v Číně a šetřit se musí. Vzhledem k tomu, že šířka jen o deset cm převyšuje průměr DVD disku, kromě slim mechaniky, síťového vypínače a dvou základních ovládacích tlačítek se na přední, lacině vyhlížející (světe div se:)) panel nic jiného prostorově ani cenově nevešlo. Displej samozřejmě chybí.
  Displej byste hledali marně
  Bohatou konektorovou výbavu nelze čekat ani vzadu, nicméně kromě 5.1, jsou všechny základní přítomny. Zvuk z něj mimo SCARTu a stereo výstupu dostanete ještě přes digitální koaxiální výstup. Jen blázen by si ale koupil AV receiver za osm tisíc (a více) a k němu DVD za osm set.
  Stejně tak 5.1 výstup není přítomen
  Dálkový ovladač je starým známým modelem, který Číňané přidávají v drobných obměnách k přehrávačům snad od počátku věků. Citlivost a směrovost dost špatná, ale zažili jsme už horší i u třikrát dražších přehrávačů. Nakonec s ním DVD přece jen ovládnete a to je to hlavní.
  Klasika, jak designem, tak bohužel funkčně

  Chrrrr, chroust, chroust, chrrr

  Zřejmě nikdo nespadne překvapením ze židle, když prozradíme hned na okraj, že optická mechanika nedrží příliš bobříka mlčení a tak hlavně při vyhledávání dat, hodně dává slyšet o své přítomnosti. Při přehrávání se ozývá již snesitelnější monotónní cvrkot. Musí se jí však přiznat bod k dobru za ochotu číst různé druhy médií. Jak originální, tak vypalované všech typů, i když nad některými zprvu delší čas přemítala, nakonec načetla.
  Menu v češtině určitě potěší
  Horší než mechanika je obraz. Musíme přiznat, že opravdu zatím jednoznačně nejhorší kvalita video výstupu, která se nám dostala do testlabu. Pomineme-li ztrátu detailů způsobenou obecným rozpitím obrazu, zaznamenali jsme velice dobře viditelný podélný šum přes celý obraz, zvláště patrný na připojeném LCD televizoru. Na klasické CRT se stejně všechno zpije dohromady, ale v tomto ohledu si Smarton říká o velkou dávku tolerance ze strany uživatele. Oproti obrazu, zvuk byl vcelku jasný a bez znatelného šumu.

  Hraje toho dost

  Nás jako vždy nejvíce zajímalo, jak se popasuje s porcí rozličných multimediálních souborů, zvláště, když se honosí nálepkou MPEG4. Podle menu jsme poznali, že uvnitř Smartonu tepe stejný procesor, jako v dávno, pradávno testovaném Biosteku 250a. Jeho název nám zůstal utajen, neboť se nám nechtělo odšroubovat kryt:). Nakonec přece nesejde na názvu, ale na schopnostech.
  Jednoduchý filebrowser umožňuje libovolně procházet adresáře
  S testovacími samply v DivX a Xvid si poradil nadmíru dobře, ignoruje pouze DivX 3.xx, jinak přehrál vše, včetně často problematických Xvid s GMC. Co jsme nečekali, byla i plná česká podpora. Nejen, že Smarton má české OSD menu, ale také podporuje českou znakovou sadu u AVI videí (dnes je již standard, že umí TXT, SUB a SRT). Obrázky JPEG se nenačítaly tak svižně, jak bychom si přáli a navíc přepočet zvláště z extra velkých rozlišení do toho PALového Smartonu moc nešel a výsledek byl dost “hrubozrnný“. Lupa operuje jen ve dvou velkých skocích přiblížení, což platí i u DivX. Zbývá nám podpora hudebních souborů. Zde již žádné zvláštní překvapení, podporovány jsou MP3 a WMA. ID3tagy se nám zobrazit nepodařilo.
  Až nečekaně povedené titulky v DivX

  DVD výprodej

  Tak by se dal nazvat trend posledních měsíců. DVD technologie vstupuje do fáze technologického výprodeje, aby posléze uvolnila vedoucí pozici svým nástupcům. Dobře to dokládají třeba i tzv. DVD filmy z trafiky. Zatím co ještě nedávno byla jediná finančně schůdná cesta k DVD jejich pirátství, dneska si může svoji oblíbenou klasiku koupit za pár korun prakticky každý (a že občas vycházejí i pěkné perly). A hordy lidí tak skutečně činí, i když stejný film už třeba vypálený doma mají. Smarton je důkazem, že stejně je možné si za “trafikovou“ cenu pořídit i funkční přehrávač. Uvnitř je slušný mediální čip, což ale u diskontních DVD není zdaleka vždy pravidlem. Očekávat se nedá žádná technická podpora, nedej bože vývoj firmware. Jako hlavní player do domácnosti by si ho nekoupil asi ani chovanec ústavu pro duševně choré, ale na nějaké to občasné přehrání DVD z novin někde na chatě, proč ne...

   

  Plusy a mínusy
  + cena- hlasitá mechanika
  + čeština- nekvalitní video výstup
  Podpora MPEG 4
  divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432ne
  divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416ne
  divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336ne
  divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  xvid_ac3_23976fps_640x272ano
  xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288ano
  xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304ano
  xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336ano
  xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272ano
  xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272ano
  xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272ano
  xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272ano
  xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ano

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  7 Komentáře

  1. Nevim jak vy, ale ja na zadnim panelu vidim oranzovy Coaxialni digitalni vystup.
   Zase tak negativne ta recenze vyznit nemusela, i kdyz chapu, ze kdyz se to prodava za 800, tak se od toho moc cekat neda. Na druhou stranu Vas to asi prekvapilo, co vsecko to dovede prehrat,ze?:) Dave

  2. Dave:
   Trefná poznámka :-D Vypadá to, že recenze je pouze letecká... Spíš bych to nazval informační záležitostí. Ale i tak je doře, že se i takovýmto hračkám věnujete. Je sice fajn, že zkoušíte všechny DivX a Xvid a další ptákoviny, ale chce to pořádně testnout základ a soustředit se i na jiné věci.

  3. S tím koaxem máte samozřejmě pravdu, má trapná chyba. Polehčující okolností nechť mi pouze vrcholící vánoční šílenství v době vzniku článku. Pardon;) Jinak myslím, že negativně vyzněly jen stránky, které si to zasloužily, ale celkově už jsme ztrhali víc i mnohonásobně dražší renomované stroje...

  4. koupil jsem si tento prehravac zhruba v listopadu a je vybornej. prehrave vic formatu nez divx prehravac daewoo za 3000,-... akorat je problem s titulky, kdyz mate dva video soubory v jedne slozce s dvema titulkovymi soubory, vzdy nacita kazdy videosoubor pouze titulky prvni, ale to se da veresit jednoduchym zpusobem. proste si vytvorite zvlast slozku pro kazdy videosoubor s titulky. mam ho pul roku a jsem spokojen, co vice dodat... za ty prachy:)

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.