Sobota , 15. 06. 2024

Roland

O2 TV: První zkušenosti s digitální TV přes Internet

07. 12. 2007

K čemu jsou nám všechny ty nové LCD a plazmové obrazovky, když je nenakrmíme kvalitním zdrojem obrazu a zvuku. Analogové TV vysílání i kabelovky poskytují tristní kvalitu, digitální (DVB-T) vysílání nabízí jen minimum kanálů na omezeném území a digitální satelit (DVB-S) nezaujme každého. Zbývá už jen IP TV, neboli televize přes datové sítě (např. ADSL).

Je až s podivem, jak svižně Telefónica O2 zareagovala a tuto moderní technologii u nás uvedla v život. Inu už to není ten zaostalý „žlutý mor“ Český Telecom, ale španělská štika, se zkušenostmi s konkurenčním prostředím. Ale některé věci se bohužel i tak příliš nezměnily…

Proč O2TV a ne něco jiného?

K otestování O2TV jsem se dostal následovně: Daná rodina využívala linku O2 pro telefonování a ADSL. Kabelová TV v místě dostupná nebyla, satelit se zavrhl pro relativní velkou počáteční finanční investici. Všemu nahrála speciální nabídka, kdy O2TV při spojení do jednoho balíčku tří služeb (O2 Trio), není až tak předražená, jak se samostatně jinak jeví. Vezmeme-li totiž v potaz, že základní služba stojí asi 550 korun s daní a k tomu je ještě nutné platit dalších 400 korun „paušál“ za linku, dostaneme se na naprosto nehoráznou sumu, která se nevyplatí vůbec nikomu. Takhle v balíčku neomezené volání na pevnou + ADSL 2 Mb/s + O2TV zaplatíme „jen“ 1367 korun s daní a k tomu dostaneme nějaký ten dárek za 2 tisíce zdarma navíc.

Během týdne po objednání dorazil samoinstalační balíček se vším potřebným. ADSL 2+ modemem/routerem, set-top boxem a všemi potřebnými kabely, návody a podobně.

Instalace

Modem D-link DSL 584-T byl předkonfigurovaný, stačilo jej zapojit na místo původního jednoduššího zařízení a propojit s počítačem. Dále došlo na natahování kabelu k televizoru. Naštěstí dodavatel myslel na to, že ten nemusí být hned u PC a dodal 10 m dlouhý síťový kabel. V našem případě to přesně vyšlo a konec kabelu čekal na připojení set-top boxu (přijímače).

Set-top box značky iCAN 3800TW je slušně vybaveným přístrojem. Mimo jiné disponuje i HDMI výstupem s podporou rozlišení až 1080i, čtečkou dešifrovacích karet pro placené kanály a navíc i digitálním DVB-T tunerem.

Set-top box iCAN 3800TW je dobře vybaveným zařízením

 

K TÉMATU  Nejnovější klávesnice od Corsair je první s magnetickými spínači Hallova efektu

Ovládání a funkce

Při spuštění vás překvapí neumě provedené stavové diody na předním panelu, ale žít se s tím nevkusem dá. Grafická nabídka je docela přehledná a intuitivní, rychlost ovládání dostatečná. Nepříjemné je, že pozice kanálů je daná na pevno a pokud naladíte i DVB-T kanály, zařadí se až za pozici 300 a dále. Samotné spouštění přístroje je dosti zdlouhavé, stejně jako přepínání kanálů. Ale vzhledem k tomu, že to vlastně běží přes Internet, počítal jsem, že to bude horší. Není a dá se to strávit.

Menu služby je povedené, i když na menších obrazovkách hůře čitelné

Kvalita

Obraz je kvalitní, přece jenom MPEG-4 nabídne při datovém toku 3 Mb/s mnohem více, než MPEG-2. Zvuk je také v pořádku, navíc občas i ve vícekanálovém provedení. Bohužel zcela marně jsem se snažil zprovoznit zvuk na výstupu SCART. Přitom na stereo CINCH výstupech k dispozici byl. Provoz jako takový byl během několika hodin, po které jsem službu zkoušel, bezproblémový. Modem disponuje funkcí QoS, která zajistí, že data pro TV mají absolutní přednost, takže je další internetový provoz neovlivňuje.

Pozor na úzké trubky!!

Největší potíž ale je, že na technicky slabších linkách dochází k tomu, že se jednoduše současný provoz TV a Internetu do „úzkých trubek“ nevejde. Běžně se stávalo, že na internetu se občas nedalo pracovat, rychlost downloadu padala k 0,2 Mb/s, o už tak omezeném uploadu nemluvě. Na tuto skutečnost sice O2 TV někde hluboko na svém webu upozorňuje, nicméně při nabídce této služby a jejím prodeji se nikdo neobtěžoval zákazníka upozornit. A pokud si chcete stěžovat, nebo odstoupit od smlouvy, musíte se zcela ve stylu O2 připravit na hodiny čekání na telefonu, než se někam dovoláte, a nakonec vám stejně řeknou, že máte smůlu, a že je potřeba zaplatit tučné odstupné, které vám potom možná v případě zjištění jejich pochybení, někdy vrátí…

K TÉMATU  Recenze SONY HDR-PJ580VE – vynikající videokamera nabitá funkcemi

Není špatná, ale…

Služba O2TV mě tedy jako taková docela oslovila. TV archiv s Křesťanským magazínem (ano, jsou tam jen vybrané a „vysoce hodnotné“ pořady domácí produkce) se může někomu hodit. Stejně tak videopůjčovna se slušným výběrem filmů a cenami podobnými jako v DVD půjčovnách (tedy spíše o něco málo vyššími). K tomu všemu je dobrý i obraz a zvuk a budoucí flexibilitu této služby dokazuje i jeden kanál, který je v HDTV. Vše ale sráží neadekvátní přístup k zákazníkovi a velice vysoká cena.

Užitečné odkazy

Interaktivní demo služby

Video o instalaci služby

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na novinku v portfoliu Verbatim jsme vás upozornili, nehonosí se žádnými armádními standardy, díky kompozitnímu matriálu KyronMAX má vydržet opravdu hodně drsné zacházení a ochránit data na flash disku. Je tomu tak? Pojďme na to.

Pokud však nepřichází, přestaň čekat dál... Nabízí se parafráze populární písničky, která by mohla pokračovat v duchu, že stačí střídavý, střídavý elektrický proud a do něj připojit TP-Link TL-WA855RE. Samozřejmě to chce také tu Wi-Fi, ale kdo by se zabýval takovými drobnostmi?

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek