Aktuálně ze světa Blu ray a HD DVD

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Novinky, Přehrávače a rekordéry
  Črv 23, 2007
  2× Komentováno
  Trh celého světa zápolí s válkou standardů videa ve vysokém rozlišení (HD) a trpí tím přirozeně jak zákazník, tak i výrobci. Skoro by se chtělo říct: dobře výrobcům tak; ale nakonec si doufejme přijdeme na své i my. Ceny přehrávačů klesají brutálním tempem a dokonce i u nás se objevují první hybridní přehrávače. Poměrně velké potíže potkávají výrobce přehrávačů, kteří jsou nuceni snižovat plánované odhady prodeje až o 40 %. Můžeme se z toho těšit, jelikož budou muset snižovat ceny a dalšími způsoby se zákazníkům vnucovat. Konkrétně například přidáváním filmů k přehrávačům – s HD DVD přehrávačem tak budeme moci získat třebas několik filmových hitů.

  Jaké tu vládnou síly?

  Co se týče rozložení sil na trhu, zatím vede HD DVD (prodáno o 50 % více stolních přehrávačů). Silnou zbraní druhého tábora je dobře prodávaná Play Station 3, která má Blu ray mechaniku integrovánu, ale stěží ji můžeme považovat za zcela rovnocennou klasickým stolním přehrávačům. Také samotná média zvyšují utěšeně svoje počty a současně se objevují nějaké ty slevy. Ceny jsou ale stejně pořád nesmyslně vysoké. Distributorům zřejmě stačí obecně prodávat méně disků za 500-800 Kč, než více disků za 200-300 Kč. Každopádně na největším internetovém obchodě Amazon (i na jeho britské mutaci) najdeme už mnoho desítek titulů na BR a HD DVD discích. Nutno však podotknout, že spousta disků obsahuje jen na vyšší rozlišení převedený původní obraz a zvuk. Pojďme se ale raději podívat na hardware, na upalování distributorských vyžírků je poslední dobou poněkud horké počasí…

  Ať žije hybrid LG BH100

  Pravděpodobně první u nás dostupným hybridním přehrávačem je LG BH100. Osobně vidím v přístrojích, které si poradí s oběma druhy soupeřících médií, jedinou správnou volbu. Nevýhodou zmiňovaného průkopníka je vyšší cena a menší kompromisy dané tím, že podporuje oba formáty – například neschopnost přehrát interaktivní nabídky u HD DVD. Tyto rádoby přidané funkce ale nejsou stěžejní. Ostatně kolikrát jsme se u DVD titulů dočkali slibovaného přepínání úhlů pohledu… Každopádně za malým rozšiřováním hybridních přehrávačů stojí Sony, která tyransky zakazuje kombinování konkurenčních technologií s „JEJICH Blu ray patentem.“
  LG BH100 zvládne oba soupeříci HD formáty, ale za cenu blížící se 40 tisícům

  Sony BDP-S300: Blu ray za 11 000 Kč

  Sony BDP-S300 je čistokrevným Blu ray přehrávačem v nejnižším cenovém segmentu. Oficiální cena je už docela příjemných 499 USD (asi 11 000 Kč). Podle testů poskytuje dobrý obraz, který podporuje i formát 24p. V Evropě se totiž používá obrazové frekvence 25 filmových snímků za sekundu, kdežto v Americe je to 24 snímků za sekundu. Proto jsou u nás filmy přehrávány mírně rychleji, oproti svému originálu. 24p ale musí podporovat všechny části řetězce, takže nestačí, když to zvládne přehrávač. Musí to umět i televize, což je bohužel problém – není jich u nás mnoho. Nevýhodou BDP-S300 je i to, že neumí přímo dekódovat HD zvukové formáty, to ale zvládnou nové AV receivery.
  Nejlevnější BR přehrávač od Sony atakuje hranici 10 000 Kč

  Toshiba HD-A1: HD DVD za cenu DVD přehrávače!

  Právě důkazem cenové války formátů a nezájmu zákazníků je ideální cena HD DVD přehrávače od Toshiby. Ta začíná na báječných 190 dolarech, což je něco málo přes 4 tisíce korun! A co umí? Kromě přehrávání HD DVD v 1080p a běžných DVD v přepočítané kvalitě potěší možnost upgradu firmware přímo přes Internet. Bohužel dále bychom museli jmenovat už jen dost negativ, která ale vzhledem k ceně a tomu, že jde o starší model, nutno čekat.
  HD DVD přehrávač za 4000,-? I to je možné... v USA

  Mimořádně zajímavé je ale to, že uvnitř přístroje najdeme „obyčejný“ počítač s procesorem Pentium 4, notebookové RAM paměti a počítačovou HD DVD mechaniku. Doporučuji shlédnout video, kde je celý přehrávač rozebrán na kousky!!! Takovýto cenově výhodný stroj poháněný Linuxem může skýtat zajímavé možnosti…
  Toshibu HD-A1 pohání téměř standradní PC!

  Nakonec ještě uvedu, že článek vychází převážně z vývoje v zahraničí, spíše zámoří. Pokud bychom měli mapovat situaci pouze u nás, nebylo by v této oblasti v podstatě o čem psát... A co vy, jaký formát je vám sympatičtější? A jaký přístroj si pořídíte?

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  2 Komentáře

  1. osobne fandim vice blu ray mediim - maji vetsi kapacitu, coz je stezejni. Takze se tesim, az si na jednu placku nahraju vsech 8 serii Next generation :)

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.