Pátek , 19. 04. 2024

Rostislav

Univerzální dálkový ovladač z Lidlu? Proč ne!

10. 07. 2010

10. 07. 2010

V akční nabídce obchodního řetězce LIDL by se 15. července 2010 měl objevit univerzální dálkový ovladač SilverCrest za 199 korun. V tomto případě zdání klame a opravdu může jít o dobrou koupi. Lidl navíc poskytuje nadstandardní 3 letou záruku a předchozí zkušenost ukázala, že tyto ovladače jsou opravdu povedené.

Mohlo by se zdát, že jde kvalitativně o nabídku z kategorie potravinových náhražek typu “jemné párky ze sóji a separátu za 39,- Kč za kilogram”, ale na základě vlastní velmi dobré zkušenosti se staršími modely univerzálních dálkových ovladačů ze stejného zdroje si dovolím tvrdit, že v tomto případě zdání výjimečně klame.

Samozřejmě se nejedná o špičkové zařízení na úrovni ovladačů Logitech řady Harmony, ale o v dobrém slova smyslu obyčejný univerzální dálkový ovladač pro “obyčejné lidi” i “pravičáky” a s vynikajícím poměrem cena/výkon.

SILVERCREST? Co to je? Stříbrný hřeben?

Obchodní řetězec LIDL má podobně jako většina zahraničních obchodních řetězců vlastní “značku” elektroniky SilverCrest. Obdobně například řetězec ALDI má “značky” Tevion a Medion. Moje domněnka je, že si obchodní řetězce zadávají výrobu elektroniky samy nebo prostřednictvím partnerů přímo u výrobců. Samozřejmě asi ne v Německu. Ale protože narozdíl od prodejců na tržnicích dávají na své zboží snadno uplatnitelnou záruku, lze i u jejich levného zboží předpokládat spolehlivou funkci minimálně během záruční doby. Ta je navíc u obchodního řetězce LIDL nadstandardní, a to 3 roky. Osobně vím o bezproblémovém chodu pěti kusů starších modelů univerzálních dálkových ovladačů SilverCrest, které jsou používány denně.

Konkrétní nabídku Lidlu najdete zde.

Popis funkcí

(platí pro předchozí model – viz poznámka *)

– Ovládání 10-ti různých přístrojů
– Výběr kódu ovládaného přístroje z obsáhlé interní tabulky kódů podle čísla kódu nebo značky ovládaného přístroje
– Vyhledání kódu ovládaného přístroje
– Funkce učení (z originálních dálkových ovladačů lze přenést a uložit až 150 povelů)
– Makra
– Hodiny (nejsou moc přesné)
– Časovač
– Funkce “vše vypnout”
– Podsvícené klávesy s nastavením doby svitu a možností vypnutí podsvícení
– Výdrž dvou baterií AAA při vypnutém podsvícení a běžném denním používání cca 1 rok

K TÉMATU  DVD z trafiky: Udělejte si přehled v levných DVD

* poznámka:
Protože uvedený univerzální dálkový ovladač ještě není na trhu, mohu popsat funkce a vlastnosti jen jeho předchůdců. Čtyři předchozí modely ale byly funkčně prakticky shodné, takže předpokládám, že i současný model bude funkčně totožný. Odlišnosti byly vždy jen u vzhledu a počtu a rozmístění tlačítek. Dále se u předchozího modelu mírně změnil postup programování při přenosu povelů z originálního dálkového ovladače a zvýšil se maximální počet “naučených” povelů z 80-ti na 150. 150 povelů by mělo stačit i pro majitele exotických nebo úplně nových zařízení, která nemá ovladač SilverCrest v tabulce kódů, což ale nepředpokládám. Já jsem zatím se zhruba 30ti různými zařízeními nemusel programovat ani jednou zařízení celé. Základní funkce šly ovládat vždy. Občas je nutné ke kódům z tabulky “přiučit” nějakou jednotlivou funkci, například přepnutí DVD přehrávače na USB vstup a podobně.

Ovládání hlasitosti jiného přístroje

Typická situace: Sledujeme TV a zvuk máme puštěný přes AV receiver. Ovladač máme přepnutý na ovládání TV. Pokud chceme změnit hlasitost, musíme přepnout ovladač do módu pro ovládání AV Receiveru, nastavit hlasitost a přepnout ovladač zpět na ovládání TV. Předposlední model toto řeší pomocí funkce “Punch-Through”. Existuje ale i následující “finta” použitelná i pro jiné univerzální dálkové ovladače bez této funkce: V módu pro ovládání TV se na tlačítka Volume na univerzálním dálkovém ovládači “přeučí” Volume povely z originálního ovladače AV Receiveru.

 

Postup programování

Při programování nejprve postupujeme standardně a naprogramujeme ovládání TV – vybereme její kód z tabulky, nebo univerzální dálkový ovládač naučíme povely z originálního dálkového ovladače od TV.

Nadále necháme ovladač v módu pro ovládání TV, přepneme ovladač do programovacího módu “učení” a na tlačítka hlasitosti naprogramujeme +Volume a -Volume z originálního ovladače od AV Receiveru.

K TÉMATU  Plazma versus LCD - ring volný! (část první)

Výhodou je, že ovladač má zvláštní tlačítka +Volume a -Volume, která využijeme pro ovládání hlasitosti AV Receiveru. Protože ale u většiny TV lze ovládat hlasitost i “kurzorovými klávesami” (šipkami nahoru/dolu na kříži tlačítek OK/nahoru/dolu/vlevo/vpravo), tak tato funkce zůstane zachována a hlasitost “vlastních reproduktorů” TV přijímače lze ovládat i nadále.

Obdobně lze přeprogramovat tlačítka Play, Stop, Pause atd., která se běžně pro ovládání TV nepoužívají, například pro ovládání DVD přehrávače. Výsledkem je, že bez zdržování se přepínáním ovládaného přístroje můžeme ovládat základní funkce TV, AV Receiveru i DVD přehrávače.

České manuály pro starší modely jsou ke stažení zde.

 

Autor: Pavel alias Kozousch
 

Tip na další univerzální dálkové ovladače na Heurece

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.
Naos znamená posvátnou schránu pro sochy bohů. Co tím chce asi Lamax říci? Má přidomek evokovat nečekané schopnosti novinky? Modelové číslo X7.1 naopak naznačuje dílčí evoluci předchozí X7 Mira. Jak zní tedy odpověď? Nepůjde jen o evoluci, zjistíte záhy, protože přibylo nejen funkcí, ale též vybavení včetně dálkového ovladače a mnoho dalšího. Čekejme více, než byste tipovali, není to jen o dálkovém ovladači.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek