Pátek , 29. 03. 2024

Taťána

Jak prodloužit životnost lampy do projektoru?

26. 10. 2015

26. 10. 2015

Tento blog píši proto, že se chystám na nákup projektoru do domácnosti. Před měsícem jsem byl celkem zmatený a nevěděl, kam se obrátit, kde najít relevantní informace. Pomalu se začínám orientovat. Proto jsem se rozhodl začít psát tento blog o cestě k mému bezchybnému a vhodnému projektoru. Omlouvám se, pokud se Vám nebude zdát, že postupuji logicky. Budu psát o tom, co zrovna řeším. Před týdnem jsem dohledával informace ohledně životnosti lamp v projektoru. Tak snad někomu pomohou:

S projektory se setkáváme na mnoha místech. Zdaleka se nejedná pouze o školní nebo akademickou půdu. Patří k základnímu firemnímu vybavení. Neobejdou se bez nich hotely a kongresová centra, kulturní domy, volnočasové organizace i restaurace. Stále častěji se projektor objevuje i v domácnostech jako domácí kino a nahrazuje tak televize.

Uplatnění projektorů je široké, stejně tak i jejich nabídka. Existuje celá řada typů projektorů, které se liší v mnoha technických parametrech a funkcích. Jedno mají společné – srdcem každého projektoru je lampa. Zastává totiž klíčovou funkci projektoru.

Obdobně jako žárovka ani lampa projektoru nemá neomezenou životnost. Dříve nebo později ji bude potřeba vyměnit. Cena lampy do projektoru přitom zdaleka není nezanedbatelná. A tak se vyplatí zajímat se o její životnost a způsoby, jak ji prodloužit.

Životnost lampy do projektoru v číslech

Životnost lampy se průměrně pohybuje v rozmezí 1 000 – 2 000 hodin. Samozřejmě se u jednotlivých lamp značně liší. Konkrétní údaj o životnosti by měl výrobce vždy uvádět v manuálu. Většina lamp do projektorů má životnost 2 000 hodin. To je přes 80 dní nepřetržitého provozu.

Řada moderních projektorů navíc disponuje funkcí ECO módu. Snížený výkon projektoru a jas obrazu pak provází zvýšená životnost lampy, a to až v řádu desítek procent.

Co životnost zkrátí?

Na druhé straně existují i negativní faktory, které mohou životnost lampy v praxi podstatně snížit. Jedná se především o prostředí, ve kterém je lampa umístěna. Nebo způsob manipulace s lampou. Lampa dosahuje stanovené životnosti v běžných provozních podmínkách, kdy jde o
relativně bezprašné prostředí. Projektor, který bude provozován v prašném, zakouřeném prostředí, navíc každý den 24 hodin denně nonstop, pravděpodobně udávané životnosti nedosáhne.

Co tedy dělat pro životnost lampy?

Promítejte v bezprašném prostředí

Lampě v projektoru škodí zejména prach a nadměrné teplo. Pokud je to možné, spouštějte proto projektor v čistém a bezprašném prostředí. I v relativně čistých provozních podmínkách dbejte na pravidelnou výměnu, nebo alespoň čistění vzduchových filtrů.

Nechte lampu dýchat

Zabraňte přehřívání lampy
také tím, že projektor bude mít kolem sebe dostatek volného prostoru. Kvůli chlazení ponechávejte projektor v zásuvce i po vypnutí a
snažte se eliminovat výpadky elektrického proudu.

Netřepat, nemíchat

Zacházejte s projektorem šetrně, vyhněte se otřesům nebo změnám teplot. Vytvořte pro promítání takové podmínky, aby bylo možné využívat ECO mód!

A to je vše? Není!

To je výčet základních zásad, které vedou k delší životnosti. Spolu s dalšími tipy na prodloužení životnosti lampy do projektoru jsou zahrnuty také v názorné infografice z dílny Projektory-Lampy.cz 10 TIPŮ PRO DELŠÍ ŽIVOTNOST PROJEKTOROVÉ LAMPY.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?
Na tento článek mě přivedla reportáž na ČT1 v Reportérech ČT, která informuje o zcela bezprecedentním jednání ze strany MPSV vůči soc. firmě Amerfo, zaměstnávající 80 handicapovaných lidí. Dává jim práci, což je skvělé. Například v historické budově, kterou můžete vidět ve 3D online či se tam ubytovat. Prohlédnout si lze i další brněnské památky...
Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.
Tato věc patří do trochu jiného soudku, než běžně testujeme. Značka TrueLife patří do portfolia české společnosti elem6, které čítá také značku Lamax. Zaměřuje se na elektroniku určenou k péči o zdraví či tělo jako elektrické kartáčky, chytré váhy či teploměry, tlakoměry. S jednou takovou novinkou vás zkusíme v rychlosti seznámit.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek